Służby specjalne Wielkiej Brytanii zarządzają na Bliskim Wschodzie sekretną bazą, do zadań której należy podsłuchiwanie i przechwytywanie połączeń telefonicznych i ruchu sieciowego – pisała w piątek gazeta Independent powołując się na dokumenty przedstawione przez zbiegłego pracownika NSA Edwarda Snowden’a. 

Sprzęt bazy, której dokładna lokalizacja nie została ujawniona, pozwala uzyskiwać informacje bezpośrednio z podwodnych kabli światłowodowych w regionie – podano w numerze. Zebrany materiał przekazuje się do analizy do brytyjskiej Centrali Łączności Rządowej ( GCHQ ). Ta wiadomość świadczy o poszerzeniu kręgu brytyjskich mediów publikujących rewelacje Snowden’a. Wcześniej informacja od byłego pracownika amerykańskich służb specjalnych w postaci ekskluzywnych materiałów pojawiła się w gazecie Guardian – podaje RIA Novosti.

Redaktor Guardiana Alan Rusbridger wcześniej oświadczył, że gazeta rzekomo była zmuszona pod kontrolą brytyjskich służb specjalnych zniszczyć kilka dysków twardych, na których były zarchiwizowane dane otrzymane od Snowden’a. Według jego słów zniszczenie nośników informacji w londyńskim biurze wydawnictwa kontrolowali dwaj pracownicy Centrali Łączności Rządowej ( GCHQ ).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.