„Obsoletki” Justyny Bargielskiej to książka dla tych, którzy nie chcą zapomnieć. Książka zmusza do myślenia i pokazuje, jak radzić sobie z traumą. Śmierć dziecka nie jest łatwa i ciężko się z nią pogodzić. Skumulowane emocje mogą każdego dnia przytłaczać nas i sprawiać, że czujemy się coraz gorzej. Bargielska pokazuje jak poradzić sobie z negatywnymi myślami, zaakceptować rzeczywistość i powrócić do życia.

Śmierć dziecka to ogromna trauma, z którą ciężką sobie poradzić. A ona jest głównym motywem książki

„Obsoletki” jest w pewnym sensie formą literacką dla tych, którzy nie chcą zapomnieć Analiza straty w tej książce jest główną z metod szukania sensu. Pozwala również uświadomić sobie, że śmierć może nadejść w każdej chwili i z każdej strony. I nigdy nie będziemy na nią odpowiednio przygotowani. Już samo uświadomienie sobie tego sprawia, że później będzie nam się łatwiej pogodzić ze stratą.

Każda śmierć w rodzinie jest ogromną tragedią. Jednak to strata dziecka jest dla matki największą traumą. Większość kobiet długo nie może sobie poradzić z emocjami, które potęgują się tuż po śmierci dziecka. Rodzice wspominając ciążę i swojego potomka są załamani, a jednocześnie nie chcą o nim zapomnieć. Ten konflikt emocji może ciągnąć się miesiącami, a nawet latami.

[reklama_pozioma]

Gravid obsoleta, czyli wewnątrzmaciczna śmierć płodu

Książka Bargielskiej skupia się na emocjach osób, które przeżył śmieć swojego dziecka. Narratorka jest działaczką w organizacji społecznej. Opiekuje się ona rodzicami, którzy przeżyli rodzinne tragedie, którym śmierć dziecka na zawsze stworzyła ranę w sercu. Jej zajęciem tam jest również fotografowanie martwych dzieci oraz komputerowe poprawianie fotografii. Dzięki jej pracy ciała dzieci na zdjęciach zyskują kształt warty zapamiętania. Przede wszystkim organizuje również spotkania dla rodziców, którym stara się pomóc odnaleźć w świecie bez ich upragnionego dziecka. Jednym ze sposobów, który okazuje się skuteczny jest puszczanie baloników – symbol pamięci po stracie.

Co znaczy słowo obsoletki?

Gravid obsoleta jest terminem medycznym i oznacza ciążę obumarłą. I właśnie na tym temacie skupia się opowieść. Śmierć najczęściej przychodzi niespodziewanie – podczas gdy dziecko nadal przebywa w brzuchu matki lub tuż po porodzie. Książka obrazuje bardzo poważny temat, dzięki któremu wielu rodziców doszuka się w swoich emocjach czegoś więcej. Zrozumieją siebie i swoje uczucia. Mimo ogromnej straty odczują ulgę i chęć do życia.

Sprawdź koniecznie: