Flickr.com / CC 2.0

Z sondażu przeprowadzonego przez Instytutu Gallupa w 65 państwach wynika, że Polacy znajdują się w grupie narodów najbardziej religijnych na świecie. Na tle Europy nasz kraj wyróżnia się pod tym względem.

W Polsce do wiary przyznało się 86 proc. osób. zaś 10 proc. mieszkańców deklaruje, że nie jest religijna, z czego jedynie 2 proc. stanowią ateiści. Sondaż został przeprowadzony na 64 tys. osób w 65 krajach.

Obok Polaków równie religijni okazują się Tajlandczycy, mieszkańcy Armenii i Gruzji (po 93%) Od wiary odchodzą głównie Europejczycy oraz Azjaci w przeważającej większości z Chin. Co ciekawe 53 proc. Brytyjczyków stwierdziło, że nie są religijni, ale tylko 13 proc. z nich potwierdziło, że są ateistami. Reszta nie wie nawet jak się określić.

Obserwuje się na świecie zjawisko odradzania religijności wśród osób młodych w wieku od 25 do 34 lat – mówi Jean-Marc Leger, prezes Win /Gallup International.

Wg badań Pew Research Centre, islam będzie religią dominującą na całym świecie w 2100 roku, ateiści zaś stracą na znaczeniu. Od 35 lat ubywa ich w większości państw, z wyjątkiem Zachodu.

źródła:guardian,co.uk./telgraph.co.uk./ pch24.pl