Jak poradzić sobie z bezrobociem? Obniżyć pomoc socjalną, koszty pracy, uelastycznić rynek i zreformować pośrednictwo. Tak zrobiły Niemcy i dzięki temu bezrobocie w tym kraju spadło do 5 proc. Model jest gotowy, wystarczy wykorzystać istniejące rozwiązania.

O tym się nie mówiło, ale niemiecki rząd wdrożył zakrojone na wielką skalę reformy rynku pracy, zwane reformami Hartza.
Okazały się one bowiem sporym sukcesem. Od 2005 r. do 2008 r. stopa bezrobocia spadła bowiem z prawie 11 proc. do 7,5 proc., w okresie wielkiej recesji wzrosła tylko nieznacznie, a później znów spadała, by pod koniec 2012 r. dojść do 5,5 proc. Wielu niemieckich ekonomistów podziela przekonanie o sukcesie tych reform. Potwierdzają je także wyniki przeprowadzonej przez nas makroekonomicznej analizy tych zmian z wykorzystaniem skalibrowanego modelu badawczego.

Większości ekonomistów zapewne nie dziwi to, że reforma polityki polegająca na drastycznej redukcji świadczeń dla bezrobotnych i poprawie funkcjonowania mechanizmu łączenia wakatów z odpowiednimi osobami poszukującymi zatrudnienia doprowadzi do poważnego spadku stopy bezrobocia. Bardziej może zdumiewać, że pomimo ich ewidentnego sukcesu reformy Hartza zawsze budziły silną niechęć niemieckiego społeczeństwa. O tym braku poparcia świadczyły wyniki badań opinii.

na podstawie: obserwatorfinansowy.pl
infografika: Darek Gąszczyk/CC by zoetnet