foto: wikimedia.commons.org

Łącznie w Polsce jest 353 fotoradarów. To właśnie one, są głównym narzędziem służb miejskich dzięki którym mogą być karani kierowcy. Tylko w zeszłym roku suma pieniędzy, na które wypisano mandaty – wyniosła 218 milionów złotych. Wkrótce jednak prawo może się zmienić.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, pracuje nad zmianami w prawie które zakazywałyby straży miejskiej i gminnej, używania fotoradarów mobilnych. Rzecznik prasowy ministerstwa informuje, że rządowy projekt zmian może zostać skierowany do dalszych prac jeszcze w grudniu tego roku.

Modyfikacje przepisów, zostały wymuszone raportem NIK. Kontrolerzy wykazali, że funkcjonariusze często naruszają prawo, poprzez umieszczanie fotoradarów nie tylko w miejscach niebezpiecznych, ale również tam gdzie istnieje szansa zrobienia wielu „zdjęć”, a co za tym idzie ściągnięcia dużych pieniędzy z kierowców. W efekcie NIK opowiada się właśnie za odebraniem strażnikom miejskim i gminnym prawa do używania fotoradarów, a co za tym idzie do nadużyć.

na podstawie: polskiepiekielko.pl