Co, gdy dobry gatunkowo garnitur, zakupiony za niemałe pieniądze, przestaje dobrze leżeć? Czy zrezygnować z zakupu, gdy nogawki spodni od garnituru są za długie? Niewielkie przeróbki krawieckie sprawią, że garnitur będzie ponownie dobrze leżał lub jego zakup będzie zasadny. Dowiedz się, jakie przeróbki garnituru warto wykonać, a które ingerencje krawieckie nie będą miały sensu.

Dlaczego warto dokonywać przeróbki garnituru?

Stylowi mężczyźni lubią wybierać garnitur, gdyż jest to ważny element męskiego dress codu, bo w dobrze skrojonym garniturze każdy pan wygląda elegancko. Ten element stroju pozytywnie wpływa na odbiór np. przez kontrahenta biznesowego, ale także przez kobiety. Mężczyzna w garniturze uważany jest za osobę zdecydowaną i nieugiętą, a przy tym z klasą. Niewielkie przeróbki krawieckie, które można w nim dokonać, dodatkowo poprawią jego wygląd.

Za długie rękawy, luźne w pasie spodnie, za szeroka lub za wąska marynarka – przeróbki garnituru sprawią, że garnitur uda się dopasować do sylwetki, a działania te nie pozostawią po sobie żadnych śladów. Przeróbki marynarki czy spodni od garnituru to jedne z najpopularniejszych usług krawieckich, które warto zrobić.

Przeróbki spodni od garnituru, dopasowanie marynarki – trzy przeróbki, które warto wykonać

Na przeróbki krawieckie najczęściej decydują się panowie, których sylwetka lekko się zmieniła, ale z tego powodu nie chcą oni zakupywać zupełnie nowego garnitury, gdy za ten stary dali niemałe pieniądze. Jest to rozwiązanie ekonomiczniejsze i prostsze. Krawiec nie jest cudotwórcą, więc przy dużych wahaniach wagi, takie przeróbki spodni od garnituru czy marynarki nie będą możliwe. Krawiec już na początku określi, jakie działania mają sens, a które przeróbki garnituru trzeba sobie odpuścić.

Przeróbki spodni od garnituru

Spodnie od garnituru najczęściej koryguje się już przy samym zakupie. Właśnie dlatego w większości przypadków nie mają one podszytych nogawek, aby można było je dobrać do wzrostu mężczyzny. Przeróbki spodni od garnituru należą do prostych i szybkich w wykonaniu. Nogawka od spodni powinna swobodnie opadać na but. Panowie często decydują się także na zwężenie lub poszerzenie spodni w pasie, co jest możliwe, jeśli nie jest to zbyt duża przeróbka. Polega ona na tym, że rozpruwa się boczne szwy i popuszcza lub wszywa materiał.

Skracanie rękawów marynarki

Rękawy w marynarce można skrócić od dołu lub od góry. Skracanie ich od dłoni jest szybsze i pozostawia mnie śladów niż ta przeróbka marynarki, którą dokonuje się na wysokości ramion lub pachy. Ostatecznie krawiec wybiera, która ingerencja będzie lepsza i nie pozostawi śladów (jest to zależne od jakości materiału i centymetrów, które trzeba skrócić). Marynarka ma odpowiednio długi rękaw, gdy kończy się on 1-2 cm powyżej przegubu.

Dopasowanie marynarki

Ten rodzaj przeróbki krawieckiej polega na tzw. taliowaniu, aby garnitur był jak najlepiej dopasowany do sylwetki. Ingerencji dokonuje się po rozpruciu i ponownym zszyciu tylnych i bocznych szwów.

 

Źródło: Artykuł partnerski