Swiatłana Cichanouska w środę gościnnie przyjechała do Polski. Rywalka Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich na Białorusi spotkała się rano z premierem Mateuszem Morawieckim. Liderka białoruskiej opozycji odebrała także w środę nagrodę specjalną Forum Ekonomicznego, które odbywa się w tym roku w Karpaczu.

Swietłana Cichanouska w Polsce

Cichanouska do Polski przyjechała rankiem w środę. Liderka białoruskiej opozycji już przed godziną 9 zameldowała się przed siedzibą KPRM. Rozmowa z premierem Mateuszem Morawieckim trwała około godzinę. Przed spotkaniem poinformowano, że ma ona dotyczyć sytuacji na Białorusi, uwolnienia więźniów politycznych i wspierania społeczeństwa obywatelskiego.

Pasjonująca przemowa Swiatłany Cichanouskiej na Uniwersytecie Warszawskim

Później natomiast Cichanouska wygłosiła wykład na Uniwersytecie Warszawskim, w którym opowiadała o działalności opozycyjnej swojego męża i roli kobiet w trakcie protestów na Białorusi. Kobieta opowiadała również o działalności swojego męża. Siergiej Ciechanouski początkowo miał zmierzyć się z Aleksandrem Łukaszenką w wyborach prezydenckich na Białorusi. Gdy opozycjonista został zatrzymany, to właśnie Swiatłana zastąpiła go w kampanii wyborczej.

[reklama_pozioma]

Jestem wzruszona – dodała. – Kilka miesięcy temu nie mogłam sobie nawet wyobrazić, że będę występować w imieniu mojego narodu – powiedziała Swiatłana Cichanouska. – Dla mnie wszystko zmieniło się kiedy mój mąż został zatrzymany przed kampanią prezydencką. Zrobiłam to z miłości, taki był mój wybór. Wszyscy, którzy wierzyli mojemu mężowi, zaczęli wierzyć nagle we mnie – widziałam nadzieję w ich oczach, nie mogłam się wycofać. To była jednak trudna droga, bałam się każdego dnia. Codziennie musiałam pokonywać strach – mówiła podczas wykładu na UW.

Nagroda specjalna Forum Ekonomicznego w Karpaczu

Uwieńczeniem środowego przyjazdu Cichanouskiej do Polski było wręczenie jej nagrody specjalnej Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Nagrodę Swiatłanie Cichanouskiej wręczył szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau. Podkreślił on, że Białorusinka jest „wspaniałym symbolem walki o wartości nam Polakom najdroższe – o godność, o wolność, o prawa człowieka, o demokrację”.

Sprawdź koniecznie: