Marcin Święcicki z PO był gościem Polsat News. W obrzydliwy sposób próbował zakłamać historię Polski, na co zareagował drugi gość programu Marek Jakubiak z Kukiz’15, a nawet prowadzący.

„Mordowaliśmy, tylko nie zakładaliśmy obozów śmierci” – śmiał powiedzieć poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Święcicki. Słowa polityka spotkały się ze zdecydowaną reakcją Marka Jakubiaka z Kukiz‘15 i prowadzącego program Grzegorza Jankowskiego.

„Pan był prezydentem Warszawy i takie teksty pan głosi?!” — zapytał Jakubiak. Święcicki na obronę swojej tezy przywołał przykład Jedwabnego oraz rodziny Ulmów. „Polski policjant na nich doniósł, to nie jest mianownik dla Rzeczpospolitej” – odpowiedział Jakubiak. „A ilu takich donosiło?” — brnął Święcicki.

„Dlaczego pan użył sformułowania – ‘ocalało’, mówiąc o Żydach? Nie, oni ‘zostali ocaleni’, to Polacy musieli ich uratować!” – uczył Święcickiego podstawowych pojęć Jakubiak.

Kłamstwo Święcickiego wywołało ogromną burzę w internecie. Większość wpisów internautów nie daje się zacytować ze względu na ostre słowa, które padły pod adresem polityka Platformy.