Polskie kopalnie na liście najcenniejszych zabytków świata to Krzemionki Opatowskie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Polski krzemień znalazł się w honorowym gronie m.in. razem z morświnami z Kalifornii i słynnym starożytnym Babilonem. Lista, która daje sławę i przyciąga wielu turystów.

Dnia 6. lipca na tę niezwykłą listę trafiły delfiny pływające u wybrzeży Brazylii w okolicach miasteczka Paraty, meksykańskie wyspy w Zatoce Kalifornijskiej oraz Krzemionki Opatowskie w województwie świętokrzyskim. A dokładniej – trafiły one na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO.
„To nobilitacja i jednocześnie zobowiązanie” – podkreślił wicestarosta ostrowiecki Andrzej Jabłoński. Na liście znalazły się również dawna stolica Birmy, słynne „różowe miasto” w Indiach, czy górniczy region Rudaw.

To już 43. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa.

Na której to właśnie podjęto decyzję o wpisaniu Krzemionek Opatowskich pod Ostrowcem Świętokrzyskim na listę UNESCO. Odbyła się ona w ubiegłą sobotę w Baku, stolicy Azerbejdżanu. „Krzemieniowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego”, jakiego dotyczył wniosek do UNESCO, obejmuje neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego i związaną z nimi pradziejową osadę. Poza Krzemionkami są to kopalnie „Borownia” i „Korycizna” oraz neolityczna osada na wzgórzu Gawroniec.

Lista UNESCO powiększa się.

Oprócz Krzemionek na listę UNESCO wpisano Pagan w Mjanmie (dawniej: Birmie). To kompleks ponad 3,5 tysiąca buddyjskich stup, świątyni i klasztorów. Na obszarze długości 13 kilometrów i szerokości 8 kilometrów wznoszono je od XI do XIII wieku i dotąd nieprzerwanie trwa tam życie religijne.

Kolejny wpis to Dźajpur, stolica Radźastanu w Indiach, słynąca ze swych różowych domów i prężnej kultury. Miasto stanowi cenny przykład wzorcowego planowania urbanistycznego i architektonicznego. Ulice w Dźajpurze, uważanym za najpiękniejsze z indyjskich miast, przecinają się pod kątem prostym, a główne arterie są szerokie na 32 metry. Jest też ono świadectwem przenikania się i krzyżowania wpływów kultury hinduistycznej, mogolskiej (Wielkich Mogołów) i idei zachodnich.

W Europie oprócz Krzemionek Opatowskich status światowego dziedzictwa otrzymały Rudawy. Tamtejszy rejon górniczy na granicy niemiecko-czeskiej uznano za unikatowy górski krajobraz kulturowy. Kopalnie srebra były tam czynne od XII wieku. Rejon ten miał duże znaczenie dla rozwoju kolejnych górniczych regionów w całej Europie, gdyż z migracją wykwalifikowanych górników rozchodziła się dalej ich specjalistyczna wiedza, a także wzory struktur administracyjnych i systemu finansowego.