Sylwester 2018 bez fajerwerków! Miasta wprowadzają nowe rozwiązania.

Warszawa oficjalnie rezygnuje z fajerwerków. Tradycja, w której kulminacją sylwestrowej zabawy był pokaz fajerwerków, zmienia się. Wpływ na to miały działania obywateli oraz organizacji takich jak stowarzyszenie Empatia. Jednak dopiero w tym roku, większość miast i sama stolica poparły akcję „Nie strzelam w sylwestra”.

Wzięto pod uwagę negatywny wpływ fajerwerków na zwierzęta i bezpieczeństwo. Ogłuszone zwierzęta w popłochu po głośnym wystrzale często biegną bez opamiętania przed siebie. Takie zdarzenia prowadzą często do wypadków samochodowych. W ubiegłym roku w sylwestra doszło do nabicia się psa na ogrodzenie. Zwierzę spłoszyło się bowiem po wystrzale petard. W wyniku tego pies musiał czekać do rana na pomoc, osiem godzin wisiało na ogrodzeniu i cierpiało. Na szczęście zdołano je uratować.

Oprócz zwierząt fajerwerki stanowią również zagrożenie dla ludzi. Co roku do szpitali trafia wiele osób. Powodem tego jest niewłaściwe odpalanie fajerwerków, często spowodowane upojeniem alkoholowym. Aby temu zapobiec wiele miast zastąpi fajerwerki, barwnymi pokazami laserowymi. Przy czym nie będą im towarzyszyć żadne hałasy, które mogłyby stresować zwierzęta.

Polskie miasta postanowiły zrezygnować z pokazów fajerwerków.

Oprócz Warszawy z fajerwerków i petard zrezygnowały takie miasta jak: Kraków, Wrocław, Lublin, Gdańsk, Chorzów, Częstochowa, Olsztyn, Chełm, Zamość, Biała Podlaska, Ruda Śląska, Oświęcim, Olkusz, Krynica-Zdrój, Białystok i Puławy.

Lista ta jednak może zgodnie z zapowiedziami ulec wydłużeniu. Władze w Toruniu zapowiadają bowiem, że to będzie ostatni rok z fajerwerkami. W kolejnym roku do miast, które organizują sylwestra bez fajerwerków dołączy prawdopodobnie oprócz Torunia, również Tarnów. Inne miasta zarządziły natomiast przeprowadzenie ankiet w tej sprawie jak np. Jaworze w województwie śląskim czy Bielsko-Biała.

Jurek Owsiak oraz Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, także zrezygnowali z używania fajerwerków. Chodzi tu o odbywający się w styczniu pokaz, podczas tzw. Światełka do Nieba, organizowanego w Warszawie.

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here