Foto: Adrian Grycuk

Były ambasador Izraela w Polsce, przewodniczący Knesetu w latach 1992–1996, Szewach Weiss udzielił wywiadu, w którym padły kontrowersyjne – z punktu widzenia Żydów – tezy.

W rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną Weiss mówił o trudnej historii polsko-żydowskiej. Jego zdaniem wielu Żydom Polska kojarzy się jednoznacznie – z miejscem, gdzie dokonano Holokaustu.

Dziś coraz więcej ludzi postrzega historię Żydów w Polsce jak dzieje Indian w Ameryce, kiedyś byli, ale ich zabili – uważa.

Prezentuje, jak układały się losy Żydów mieszkających w Polsce po II wojnie światowej. Część wyjechała w latach 60-tych ubiegłego wieku, inni zostali wygnani po tzw. wydarzeniach marcowych z 1968 roku. Weiss dodaje też, że „część Żydów po wojnie z ofiar zamieniła się w katów w UB”, zwraca jednak uwagę, że to historia na tyle gorzka, że nie da się o niej opowiedzieć podczas wywiadu.

I czasami myślę sobie: „Może mam zbyt dobre podejście do Polaków, bo mnie uratowali?”. A potem przypominam sobie, jak wielką tragedią była dla was wojna. A później czytam nazwiska żydowskich sędziów czy ubeków, którzy was mordowali. I znów myślę: „Czy mam prawo was krytykować?” – powiedział.

1 KOMENTARZ

  1. To bardzo dobrze że tak mówi Pan Szewach Weiss. Problem w tym że tak wielu Żydów mówi do Polaków w Polsce ale niech to powiedzą głośno w Izraelu w języku idisz a wśród gremiów międzynarodowych w języku angielskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.