,,Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich’’ to aktualna wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie, która potrwa do 9 sierpnia br. Prezentuje ona najcenniejsze zabytki sztuki japońskiej z okresu od XVII do XX wieku.

Sztuka i kultura japońska w XIX wieku inspirowała dzięki swojej egzotyce i dekoracyjności. Dzisiaj także zachwyca techniką, delikatnością i subtelnością. Kojarzy się głównie z kwiatami wiśni, gejszami, kimonami czy odmiennym alfabetem. Tego nie zabraknie na wystawie w Muzeum Narodowym. Oprócz obrazów podziwiać będzie można także drzeworyty ukiyo-e i shin hanga, rzeźbę, tkaniny, militaria, ceramikę, wyroby z brązu, lalki i emalie. Jest to ok. 300 zabytków, które pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Narodowego w Krakowie. Wystawa ,,Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich’’ została zorganizowana z okazji jubileuszu dwudziestolecia Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Jej prezentacja odbędzie się także w Muzeum Okręgowym w Toruniu, a  następnie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Wystawa ,,Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich’’ podzielona jest na osiem tematycznych działów. Pierwszy z nich – Prolog, to kolekcji króla Augusta II Mocnego. Pokazuje początek fascynacji Japonią w Europie. Co ciekawe August II Mocny (elektor saski od 1694 i król Polski 1697–1733) zgromadził najbogatszą i najbardziej znaną w Europie kolekcję chińskiej i japońskiej porcelany. Następną częścią jest Import prezentujący głównie drzeworyty. Dział Kobieta to upamiętnienie bohaterki jednego z mitów japońskiej kultury masowej, dzięki któremu Europa poznała kobietę – kurtyzanę i gejszę. Duchowość to prezentacja sztuki powiązanej z buddyzmem, a przestrzeń zatytułowana Wojownik to kultura samurajów. Kolejnymi działami są Export – głównie ceramika i Spektakl – powiązany z teatrem lalek. Ostatni dział – Natura, pokazuje japońskie dążenie do harmonii pomiędzy człowiekiem a przyrodą. W sztuce japońskiej to przyroda staje się najistotniejszym tematem.

,,Wystawa sztuki japońskiej w zbiorach polskich ma na celu pokazanie tego, co najciekawsze, najbardziej wartościowe – ma wydobyć różnorodność i bogactwo polskich japoników. Stąd tytułowe „arcydzieła” – mało znane lub zgoła nieznane do tej pory, dziś mają okazję zaistnieć, wydobyte z mroku muzealnych magazynów.’’– napisano w opisie wystawy.

Dzięki tej inicjatywie możemy podróżować do egzotycznej kulturowo Japonii. Podziwiać wyjątkowe przedmioty, tj. brokatowe kimono czy złocony parawan, które odbiegają od japońskiego minimalizmu i użyteczności. Po obejrzeniu wystawy w Muzeum Narodowym, sami będziemy mieli okazję wyrobić sobie zdanie na temat japońskiej kultury.

Kurator wystawy warszawskiej: Anna Katarzyna Maleszko.

Kurator i koncepcja wystawy w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha: Anna Król.

Po sztuce japońskiej warto wybrać się do restauracji z kuchnią japońską w Łodzi.

Dominika Knap