Jak podaje dziennik Neue Luzerner Zeitung, Urząd ds. Szkół w Zurychu i Rada Miasta nie zgodziły się na założenie muzułmańskiego przedszkola w miasteczku Volketswil pod Zurychem. Decyzja ta została zaskarżona przez Stowarzyszenie „al Huda” do sądu administracyjnego i sąd tenże zakaz utrzymał w mocy.

Zgodnie z opublikowanym we wtorek orzeczeniem drugiej instancji, prywatna instytucja edukacyjna musi gwarantować, że wychowankowie nie będą pod takim wpływem pedagogicznym i światopoglądowym, który sprzeciwia się podstawowym celom szkolnictwa szwajcarskiego. Propozycja „al Hudy” nie zapewnia wystarczającego odgraniczenia świeckiego nauczania od religijnego. Istnieje zatem ryzyko, że zajęcia z dziećmi będą miały charakter głównie religijny. – czytamy na ndie.pl.

Do pierwszego w Szwajcarii islamskiego przedszkola miało uczęszczać 15-20 dzieci, miały tam być zatrudnione dwie przedszkolanki na 60% zajęć, nauczycielka koranu na 20% zajęć i nauczycielka arabskiego na 20% zajęć. Według sądu to za dużo czasu poświęconego na naukę koranu i arabskiego.

Sąd stwierdził również, że istnieje znaczne ryzyko, że dzieciom będą przekazywane zasady i zwyczaje z koranu w ciągu całego dnia co sprzeciwia się podstawowym zasadom świeckiego szwajcarskiego szkolnictwa.

źródło: ndie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here