szwajcariaNa początku tygodnia, Szwajcarzy rozpoczęli wybór nowego hymnu narodowego. Dotychczasowy, ze względu na odwołania do Boga uznano za zbyt staroświecki i przestarzały.

Sześć propozycji na nowy hymn, umieszczono w internecie. Ten etap potrwa do 15 maja, a następnie wyłonione zostaną trzy propozycje na które głosować będzie można do 12 września. Wtedy w Aarau odbędzie się, transmitowany w telewizji finał konkursu. Tekst, który wygra zostanie przedstawiony do akceptacji Radzie Federalnej. Głosy internautów będą stanowić 50% oceny, pozostała część to opinie jury złożonego z artystów, sportowców i dziennikarzy.

Konkurs ogłoszony został w styczniu 2014 roku, każdy mógł nadesłać swoją propozycję. Z 208 propozycji, jury wybrało 6 które teraz poddano pod głosowanie obywateli.

Dotychczasowy hymn Szwajcarii powstał w roku 1841, a melodia która wywodzi się z psalmu 17 jest jeszcze starsza. Hymn zawiera modlitewne odwołania do Boga, słońca i gór. Słowa pieśni sławią krajobrazy i pobożność. Chociaż pojedyncze głosy o potrzebie zmiany hymnu pojawiały się od 70 lat, to dopiero niedawno od słów postanowiono przejść do czynów. Lucas Niederberger ze Szwajcarskiego Stowarzyszenia na rzecz Użyteczności Publicznej stwierdził:

Oficjalny hymn jest psalmem, modlitwą, a my mamy społeczeństwo otwarte, religijnie neutralne. Mamy ateistów, nie mamy jednego Boga, dlatego ten hymn jest problemem.

Nowy hymn ma odnosić się do takich wartości, jak demokracja czy solidarność.

źródło: wpolityce.pl

5 KOMENTARZE

  1. Jestem ateistą ale np. uważam, że hymnem polski powinna być Rota. Ponieważ Bóg to część naszej kultury.
    Co innego pierdyliard kościołów itd. itd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.