szwajcariaNa początku tygodnia, Szwajcarzy rozpoczęli wybór nowego hymnu narodowego. Dotychczasowy, ze względu na odwołania do Boga uznano za zbyt staroświecki i przestarzały.

Sześć propozycji na nowy hymn, umieszczono w internecie. Ten etap potrwa do 15 maja, a następnie wyłonione zostaną trzy propozycje na które głosować będzie można do 12 września. Wtedy w Aarau odbędzie się, transmitowany w telewizji finał konkursu. Tekst, który wygra zostanie przedstawiony do akceptacji Radzie Federalnej. Głosy internautów będą stanowić 50% oceny, pozostała część to opinie jury złożonego z artystów, sportowców i dziennikarzy.

Konkurs ogłoszony został w styczniu 2014 roku, każdy mógł nadesłać swoją propozycję. Z 208 propozycji, jury wybrało 6 które teraz poddano pod głosowanie obywateli.

Dotychczasowy hymn Szwajcarii powstał w roku 1841, a melodia która wywodzi się z psalmu 17 jest jeszcze starsza. Hymn zawiera modlitewne odwołania do Boga, słońca i gór. Słowa pieśni sławią krajobrazy i pobożność. Chociaż pojedyncze głosy o potrzebie zmiany hymnu pojawiały się od 70 lat, to dopiero niedawno od słów postanowiono przejść do czynów. Lucas Niederberger ze Szwajcarskiego Stowarzyszenia na rzecz Użyteczności Publicznej stwierdził:

Oficjalny hymn jest psalmem, modlitwą, a my mamy społeczeństwo otwarte, religijnie neutralne. Mamy ateistów, nie mamy jednego Boga, dlatego ten hymn jest problemem.

Nowy hymn ma odnosić się do takich wartości, jak demokracja czy solidarność.

źródło: wpolityce.pl