Foto: Matti Mattila/Flickr.com CC

Rząd Szwecji zdecydował, że w kraju nie mogą działać szkoły wyznaniowe. Szkoły m.in. katolickie i muzułmańskie zostaną przekształcone w placówki świeckie.

Minister ds. administracji publicznej Ardalan Shekarabi ogłaszając tę decyzję socjaldemokratycznego gabinetu, powiedział:

Musimy skupić się na szkole, która szanuje szwedzkie wartości… Szwedzką szkołą powinni kierować nauczyciele i pedagodzy, a nie księża lub imamowie.

Słowa szwedzkiego ministra, z pochodzenia Irańczyka, poparła m.in. minister ds. szkolnictwa średniego Anna Ekstroem. Jednym z powodów, dla którego podjęto taką decyzję są praktyki ze szkół muzułmańskich, w myśl których tworzone są oddzielne wejścia dla dziewczynek i chłopców.

Przedstawiciele szwedzkiego rządu nie kierują zarzutów pod adresem szkół katolickich, ale i one muszą zniknąć. Protest przeciwko nowemu prawu wystosowała już Rada Chrześcijan.

2 KOMENTARZE

  1. W Szwecji powinny zniknąć szkoły muzułmańskie natomiast powinny pozostać placówki oświatowe prowadzone przez Kościół katolicki i przez luterański Kościół Szwecji (tyle, że powinien najpierw ulec powrotowi do konserwatyzmu obyczajowego).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.