Tadeusz Płużański – historyk, publicysta, pisarz i prezes Fundacji Łączka współpracujący z portalem Parezja.pl został zgłoszony przez Sławomira Cenckiewicza do nagrody Strażnik Pamięci.

Tadeusz Płużański od lat propaguje wiedzę o niezłomnych obrońcach ojczyzny i „bestiach” – ludziach tworzących komunistyczny aparat przemocy. Wykłady w kraju i za granicą, publicystyka, wypowiedzi medialne, organizacja demonstracji i protestów stały się integralną częścią jego publicznej aktywności. Liczne książki Tadeusza Płużańskiego ukazują prawdziwe oblicze komunistycznego systemu i ludzi stanowiących jego zbrojne ramię – uzasadnia Sławomir Cenckiewicz.

Tadeusz Płużański jest więc konsekwentny w nazywaniu zła złem. Należy niewątpliwie do tych osób, które od lat stoją na straży pamięci o tych, których zamordowano i wrzucono do bezimiennych dołów śmierci. Zasługuje, jak mało kto, do miana laureata dumnej nagrody Strażnik Pamięci przyznawaną przez tygodnik „Do Rzeczy” – dodaje historyk.

Redakcja portalu Parezja.pl szczerze popiera kandydaturę zgłoszoną przez p. Sławomira Cenckiewicza i życzy Panu Tadeuszowi Płużańskiemu zwycięstwa w tym prestiżowym plebiscycie.

Nagroda Strażnika Pamięci przyznawani jest corocznie przez tygodnik „DoRzeczy”. Honorowane są osoby i instytucje, dzięki którym „polska historia wychodzi z kart podręczników, dzięki którym wydarzenia z przeszłości żyją w naszej pamięci, dzięki którym możemy być dumni, że przyszło nam żyć właśnie w Polsce”.

Wśród osób, które wybiorą Strażnika Pamięci są m.in. Czesław Bielecki, Piotr Gabryel, Zdzisław Krasnodębski czy Piotr Zychowicz.