Rynek programisty, jak zwykło się mawiać na sektor IT, jak zawsze jest najbardziej skupiony na konkretnych technologiach, takich jak JavaScript oraz Java. Specjaliści z tych dwóch technologii, chociaż nie tylko, są najbardziej poszukiwani na rynku.Tuż za nimi plasują się NET, Angular oraz Python.

Zgodnie z modą

Powodem, dla którego tak się dzieje jest fakt, że wymienione środowiska programistyczne są najbardziej popularne i stale rozwijane. Powoduje to nieustające, a nawet zwiększające się zapotrzebowanie na specjalistów, którzy sprawnie poruszają się w tych środowiskach. Już samo to, że JavaScript to jedyny język wpierany aktualnie przez przeglądarki powoduje, że na portalach ofert pracy, na przykład Jobsora.com, nie brakuje ogłoszeń o naborze kandydatów na stanowisko programisty w tym języku.

Zza biurka, ale zdalnie

Bardzo duża część ogłoszeń zawiera klauzulę, że jak najbardziej możliwe jest podjęcie pracy zdalnej w wymaganym zakresie. Przy czym oprócz elastycznego czasu pracy zapewnione bywa tez okresowe lub okazjonalne podjęcie pracy na odległość. Zależy to w dużej mierze od polityki firmy, czasem tylko w kilku, kilkunastu procentach możliwe jest zdalne wykonywanie powierzonych zadań.

Bonusy

Obecnie bardzo częstą praktyką jest oferowanie wszelkiego rodzaju udogodnień, które podwyższają atrakcyjność przedstawianej oferty. Zaliczyć tutaj można przykładowo opiekę medyczną, pakiety sportowe, dostępne zaplecze kuchenne, premie, a nawet przestrzeń relaksu. Wszystko to ma spowodować, że na obecnym, ciężkim dla pracodawcy rynku pracy łatwiej będzie przyciągnąć uwagę dobrej klasy specjalistów, którzy często już nie podejmują zatrudnienia tylko i wyłącznie ze względu na warunki finansowe proponowane przez firmę, ale i właśnie dodatkowe udogodnienia.

Prognozy

W najbliższym czasie nie zapowiada się, aby ten sektor gospodarki i rynku pracy miał się pogorszyć lub przeżyć kryzys. Branża IT rozwija się dynamicznie i zapotrzebowanie na programistów utrzymuje się na wysokim poziomie. Dodatkowym atutem jest stały wzrost wynagrodzeń, co skłania do nauki w tym kierunku. Rzesze młodych osób pragną więc związać swoją przyszłość z sektorem IT.

 

 

Źródło: Artykuł partnerski