Od 17 stycznia w stolicy Indonezji, Dżakarcie, aby móc zawrzeć związek małżeński należy zrobić test na HIV. Miasto rozpoczyna wojnę z epidemią.

Ślub a HIV

W Dżakarcie zaczęło obowiązywać rozporządzenie władz miasta, na mocy którego wśród dokumentów wymagalnych do zawarcia małżeństwa, będą musiały znaleźć się również wyniki testu na HIV obojga parterów. Badania trzeba będzie wykonać na miesiąc przed planowaną ceremonią. Następnie klinika wykonująca test prześle wyniki do ministerstwa ds. religii, które wyda licencję za zawarcie ślubu. Przeprowadzenie testów na HIV będzie całkowicie darmowe.

Ochrona małżeństwa

Jak podkreślił rzecznik urzędu zdrowia Dżakarty: „Podjęty środek jest ważny nie tylko dla wykluczenia przenoszenia HIV przez małżonków, ale też dla ich ewentualnego potomstwa”. Decyzję władz miasta poparli przedstawiciele katolickiej archidiecezji, jak również przedstawiciele islamu. Bez ważnej licencji, wedle nowych regulacji zawarcie ślubu nie będzie możliwe. Anwar Abbas, generalny sekretarz muzułmańskiego związku wyznaniowego Indonesian Ulema Council stwierdził, iż: „[to rozwiązanie] jest dobre, gdyż prowadzi do rozwoju zdrowej rodziny, a szczęśliwe życie zaczyna się od zdrowej rodziny”.

Indonezja walczy z AIDS

Zgodnie z danymi podawanymi przez indonezyjskie Ministerstwo Zdrowia na rok 2018, w kraju żyje około 630 000 nosicieli wirusa HIV/ chorych na AIDS, z czego 55 000 w samej Dżakarcie. Co więcej, w Indonezji każdego roku rodzi się ponad 8500 dzieci z HIV.

Według ONZ Indonezja należy do państw z najwyższym odsetkiem chorych na AIDS. W kraju tym wciąż jest bardzo niska świadomość, jeśli chodzi o rozpoznawanie objawów AIDS (tu znajdziesz podstawowe informacje o HIV/AIDS). W związku z tym diagnozowanych i leczonych jest niestety tylko około 10-15% przypadków. Jak wskazywały statystyki z 2015 roku, wówczas w Indonezji doszło do 40 000 ofiar śmiertelnych powyżej 15 roku życia. Władze kraju oficjalnie mówią o panującej epidemii, z którą mierzą się już od ponad 2 dekad.

Współpraca z ONZ

W 2015 roku ONZ we współpracy z indonezyjskim Ministerstwem Zdrowia rozpoczęła program polegający na przeprowadzaniu ostrzegawczych kampanii społecznych. Dotyczą one między innymi promowania używania prezerwatyw czy też regularnych badań. Program ma na celu ograniczenie powstawaniu nowych zakażeń, a także przedwczesnych śmierci związanych ze skutkami nieleczonego AIDS.

Zważywszy na stopień zaawansowania rozprzestrzeniania się wirusa HIV na terenie Indonezji, działania podjęte w Dżakarcie mogą choć częściowo przynieść wymierne rezultaty. Wzmocnią z całą pewnością świadomość społeczeństwa dotyczącą zagrożenia, jakie niesie za sobą AIDS.

Więcej o sytuacji w Indonezji związanej z epidemią przeczytasz na stronie UNAIDS.

Zapoznaj się z nowymi regulacjami wprowadzonymi w Brazylii.