Frida Kahlo to meksykańska artystka, której życiorys powoduje ciarki na ciele. Kobieta była niegdyś fascynacją mężczyzn i kobiet. Ta niezwykła malarka miała cudowną osobowość oraz charyzmę, którą dało się odczuć w jej twórczości. Można powiedzieć, że brała życie pełnymi garściami. Jednak nie zawsze jej życie było usłane różami. Szczególnie, że jej malarstwo rozpoczęło się od…

Tragiczny wypadek a malarstwo

Frida wracała ze szkoły wraz ze swoim przyjacielem. Niespodziewanie stała się uczestnikiem dramatycznych wydarzeń. Autobus, którym podróżowała artystka zderzył się z tramwajem, a Frida była jednym z najbardziej poszkodowanych pasażerów. W wyniku nieszczęśliwego wypadku uszkodzeniu uległ jej kręgosłup, obojczyk, żebra oraz miednica. Na prawej nodze odkryto 11 złamań oraz zwichnięcie stopy. Ponadto nagłe zderzenie spowodowało, że stalowy uchwyt autobusu przebił jej macicę. Większość lekarzy nie dawała jej szans na przeżycie, a tym bardziej powrót do normalnego funkcjonowania.

Gdy poczuła się lepiej usilnie ćwiczyła by móc znów stanąć na nogi. Jednak mimo, że cel został osiągnięty to przez resztę życia odczuwała nawracające bóle. W związku z tym w całym swoim życiu przeszła 35 operacji. Właśnie w czasie leczenia oraz przymusowego unieruchomienia Fridę zainteresowało malarstwo.

Frida Kahlo i Diego Rivera – jak miłość wpłynęła na jej sztukę

Diega Rivera był malarzem i sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Meksyku. Posiadał ciekawą osobowość oraz dar do tworzenia wyjątkowych dzieł. Dzięki przypadkowemu spotkaniu Rivera stał się nauczycielem Fridy, który ją wspierał i doradzał. Jego pomoc miała ogromny wpływ na malarstwo artystki. Z czasem w jej dziełach uwidoczniły się wpływy rdzennej kultury meksykańskiej. Diego coraz częściej odwiedzał Fridę, aż w końcu połączyło ich coś więcej niż miłość do sztuki.

Jednak ich związek był wyjątkowo burzliwy. Frida była kobietą biseksualną i niejednokrotnie zdradzała swojego męża. Diego nie był jej dłużny, a kobieta była tego świadoma. Jednak nastał moment w którym mężczyzna zdradził swoją żonę z jej siostrą. Po tym incydencie para się rozwiodła.

Pomimo wielu ekscesów, które popełniali oboje zdecydowali się zejść. Oboje mieli bardzo silne i władcze charaktery, więc drugie rozstanie było tylko kwestią czasu. Jednak mimo sprzeczek i kłótni po rozstaniu zamieszkali po sąsiedzku.

[reklama_pozioma]

Dla Fridy Kahlo nie liczyły się pieniądze, tylko sztuka

Artystka nie patrzyła na sławę i pieniądze. Nie była typem karierowiczki. Forma jej sztuki wymykała się krytyce. W jej malarstwie były odwołania do prymitywizmu. Fascynowała się rdzenną kulturą Meksyku. Artystka wypowiadała się krytycznie w stosunku do paryskiego środowiska. W jednym z listów napisała:

„Nie masz pojęcia, co za wredne pajace z tych ludzi. Doprowadzają mnie do mdłości. Są tak cholernie ‹‹intelektualni›› i zepsuci do szpiku kości, że nie mogę ich już dłużej znieść. Obmierźli mi do szczętu. Wolałabym siedzieć na rynku w Toluce i sprzedawać tortillas, niż mieć cokolwiek wspólnego z tymi ‹‹artystycznymi›› paryskimi sukinsynami. Godzinami wysiadują w kawiarniach, grzejąc swe cenne tyłki, i bez przerwy bajdurzą o ‹‹kulturze››, ‹‹sztuce››, ‹‹rewolucji›› i tak dalej (…). Następnego ranka nie mają co do ust włożyć, bo żaden z nich nie pracuje i żyją jak pasożyty z kupy bogatych skurwysynów, którzy podziwiają ‹‹geniusz›› tych ‹‹artystów››. Cała ta ‹‹cyganeria›› to kupa gówna”.

Warto podkreślić, że jedno z jej dzieł „The Frame” zostało docenione i zakupione przez muzeum sztuki Luwr w Paryżu. Frida Kahlo była pierwszą meksykańską artystką docenioną przez światowej sławy muzeum sztuki – było to ogromne wyróżnienie dla całego narodu meksykańskiego.

Sprawdź koniecznie: