W związku z 238. rocznicą śmierci gen. Kazimierza Pułaskiego amerykański prezydent, wzorem swoich poprzedników i zgodnie z trwającą od 1929 r. tradycją, proklamował dzień 11 października Dniem Pamięci o gen. Pułaskim.

Prezydent Trump przypomniał Amerykanom postać gen. Pułaskiego, podkreślając, że był polskim imigrantem, którego „heroiczny wkład w wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych pomógł ukształtować historię USA”. Generał Pułaski uznawany jest za „ojca amerykańskiej kawalerii”.

„USA i Polska pomagały sobie w najtrudniejszych dla nich czasach, od amerykańskiej rewolucji po wyzwolenie od komunizmu. Dziś silne stosunki pomiędzy obu krajami, które zostały zapoczątkowane przez wspaniałe osoby, takie jak Pułaski, przynoszą współpracę w zakresie bezpieczeństwa czy ekonomii, korzystną dla obu krajów” – powiedział Trump.

Kongres USA w 2009 r. przyznał gen. Pułaskiemu honorowe obywatelstwo USA. Tytuł taki otrzymało w historii Stanów Zjednoczonych jedynie osiem osób (m.in. Winston Churchill i Matka Teresa z Kalkuty).

“Obecnie, ponad 200 lat od śmierci generała, ponad 9,5 mln Amerykanów ma polskie pochodzenie. Oni przypominają nam, że historia Polski, tak jak historia Ameryki, jest historią ludzi, którzy nigdy nie stracili nadziei, nigdy nie zostali złamani i nigdy nie zapomnieli, kim są” – zakończył prezydent USA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.