Właśnie dziś dobiega końca trzeci dzień strajku nauczycieli. Wczoraj strona rządowa kolejny raz spotkała się ze związkami, jednak rozmowy nie przyniosły efektu. Pomimo strajku w prawie całej Polsce udało się przeprowadzić egzaminy gimnazjalne. Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska podziękowała wszystkim wolontariuszom, którzy pomogli w pracach komisji egzaminacyjnych. Jak zapewnia resort oświaty egzaminy, które odbędą się w kolejnych dniach nie są zagrożone. Zdaniem wiceprzewodniczącego ZNP Krzysztofa Baszczyńskiego, bardzo prawdopodobne jest zawieszenie strajku nauczycieli na czas zaproponowanej wczoraj przez premiera narady.
A jednak nie wszędzie odbyły się egzaminy
Jak się okazuje zaledwie w trzech szkołach w całej Polsce nie udało się przeprowadzić egzaminu z historii. Egzamin z polskiego nie odbył się tylko w jednej. Wszystko dlatego, że w tych szkołach nie udało się zgromadzić wystarczającej liczby członków komisji egzaminacyjnych. Okazuje się, że mimo dużej niepewności i sprzecznych deklaracji, strajk nie przeszkodził w przeprowadzeniu ważnych dla uczniów egzaminów. Jednak nawet tam, gdzie się odbył, niepewność utrzymała się do samego końca.
Źródło : brzeg24.pl
Zapewnienia Minister Edukacji
Jednak Minister Edukacji Anna Zalewska twierdzi, że egzaminy w kolejnych dniach nie są zagrożone. Dodała, iż istnieje ponad 7 tys. chętnych do wsparcia egzaminów. To bardzo potrzebne, bo w piątek egzaminy z języka obecnego, gdzie potrzebujemy znacznie więcej komisji. Druga część egzaminu z wiedzy humanistycznej odbyła się we wszystkich szkołach oprócz jednej w Wielkopolsce. Zaznaczyła, że odbyła się tam konferencja prasowa, gdzie wyjaśniono całą kwestię, po czym natychmiast oddelegowano tam osoby do przeprowadzenia egzaminu. Bulwersujące jest to, że problem dotyka szkoły, gdzie są dzieci niedowidzące. Chcemy, by uczniowie dostali w odpowiedni czasie wyniki egzaminów, świadectwa i uczestniczyć w rekrutacji. Egzamin z historii nie odbył się w trzech szkoła z powodu niekompletnych składów zespołów nadzorujących. Reakcja na tę sytuację była natychmiastowa. Egzamin z języka polskiego nie odbył się tylko w jednej szkole – poinformował na konferencji dyrektor CKE Marcin Smolik. Z kolei szef ZNP poinformował, iż nie ma mowy o zawieszeniu akcji strajkowej w kraju. Podkreśla również, że są przygotowani na różne działania i posiadają plan działania.
Źródło : newsweek.pl
Wynagrodzenia za dzień strajku
Jak poinformował we wczorajszym komunikacie wiceminister finansów Marcin Banaś, refundacja wynagrodzenia pracowników za okres strajku jest bezprawna.” W związku z pojawiającymi się zapowiedziami dotyczącymi możliwości refundacji wynagrodzenia pracowników za okres strajku informuję, że takie działanie nie ma podstaw prawnych” – napisał Marcin Banaś w swym komunikacie. Wiceminister finansów powołał się przy tym na art. 23 pkt 2. ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, który mówi, że „w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy”.” Gdy samorząd chce rekompensować wstecznie wynagrodzenie potrącone za okres strajku, wówczas jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami. Nie ma możliwości ani wstecznie, ani następczo zapłacić za czas strajku” – ocenił Marian Banaś. Jego zdaniem w przypadku gdy wynagrodzenie wypłacane jest „z góry” w kolejnym miesiącu rozliczeniowym pracodawca powinien potrącić z wynagrodzenia adekwatną część za czas powstrzymania się od pracy. Jednak już włodarze kilku miast zadeklarowali, że strajkujący nauczyciele otrzymają wypłaty. Rodzi się zatem kolejny konflikt.
Źródło : wyborcza.pl
Wolontariusze podczas strajku
Źródło : gazetalubuska.pl
Jeśli chodzi o wolontariuszy pilnujących przebieg egzaminów, istnieje stosowne rozporządzenie, które określa, że egzaminów mogą pilnować np. katecheci. Jest to w pełni zgodne z prawem. Z kolei jeżeli chodzi o egzaminy po ósmej klasie szkoły podstawowej mamy nadzieję, że nauczyciele będą przy nich. Jak uważa szefowa MEN, jesteśmy gotowi do ich przeprowadzenia. Anna Zalewska zapytana o pomysł niektórych samorządów, które chcą wypłacać nauczycielom wynagrodzenie za dni, w których trwa strajk odwołuje do informacji Regionalnej Izby Obrachunkowej, która wypowiedziała się w tej kwestii bardzo jednoznacznie. Na koniec Anna Zalewska tylko dodała, potwierdzając tym samym informacje z Regionalnej Izby, iż wynagrodzenie za czas strajku się nie należy.
Zobacz również : https://parezja.pl/znamy-wyniki-wyborow-w-izraelu/
Żenujące działanie pisowskiej bandy. Lepiej zapłacić przypadkowym ludziom po 450zł za siedzenie w komisji, niż dać pieniądze nauczycielom. Napiszcie jeszcze skąd Zalewska bierze pieniądze na ten cel. Gdzie tak szybko znalazła środki?