Foto: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons

Naczelna Izba Aptekarska poinformowała, że co trzeciego Polaka nie stać na wykup leków. Warto dodać, że kilka dni temu – o czym informowaliśmy na naszym portalu z inicjatywy senatora PO zablokowano ustawę, która zapewniałaby darmowe leki osobom powyżej 75 roku życia.

Zdaniem Izby, to właśnie emeryci i renciści najczęściej odchodzą od okienka w aptece z niczym. W 2009 roku mieliśmy 25% osób, które przyznały się do tego że nie wykupiły swoich leków. Dziś liczba tych osób zwiększyła się do 33%. Niewiele zmienia fakt, iż leki refundowane są w Polsce jednymi z najtańszych w Europie. Mimo tego, wielu emerytów wciąż nie stać na to by wykupić przepisane leki. Wszystko przez fakt, iż stosunkowo niskie – w porównaniu z innymi krajami – ceny leków, są wysokie w stosunku do wysokości pobieranych emerytur.

Szef Naczelnej Izby Aptekarskiej, Grzegorz Kucharewicz mówi: „Pacjent niedoleczony trafia w konsekwencji do szpitali. To leczenie jest o wiele droższe, niż gdyby pacjenci wykupowali te leki w naszych aptekach. Około dwóch lat temu zgłaszałem pomysł, aby dla emerytów powyżej 70 roku życia i dzieci do 7 roku życia leki były refundowane na odpowiednią kurację, by były za darmo. Był w Senacie projekt, myślę, że wzorowany na tym pomyśle, żeby od 75 roku życia leki były dla pacjentów za darmo. Ten projekt upadł”.

Lekarze twierdzą, że około 90% osób które ukończyły 70 lat, cierpią na jakąś przewlekłą chorobę. „Najpopularniejsze” to cukrzyca, choroby układu krążenia czy nadciśnienie. Nieleczone mogą skutkować bardzo poważnymi powikłaniami.

na podstawie: radiomaryja.pl