Foto: Flickr.com

Premier Donald Tusk przed chwilą złożył na ręce marszałek Sejmu Ewy Kopacz wniosek o wotum zaufania dla rządu. Chce, żeby było ono przegłosowane jeszcze dzisiaj. Ewa Kopacz powiedziała, że głosowanie najprawdopodobniej odbędzie się dziś wieczorem, po 21.

Donald Tusk
Foto: Flickr.com

Kilka minut po 15 premier wyszedł na mównicę i odniósł się do sprawy afery podsłuchowej. Zaczął od przeprosin „za, momentami bulwersujące, zachowanie urzędników państwowych„. W swoim wystąpieniu przedstawił swoją opinię na temat żródeł podsłuchów – Czy dzisiaj w Sejmie będziemy działać zgodnie z konspiracyjnym scenariuszem który nie powstał tutaj? Efektem tego scenariusza są straty dla państwa Polskiego, nie zyski – powiedział – Nie wiem, jakim alfabetem jest pisany ten scenariusz. Ale wiem kto może być beneficjentem tego chaosu – podkreślił – Nie może być miejsca na dwuznaczności. Chciałbym aby w tej izbie były realizowane tylko polskie i otwarte scenariusze – zaznaczył.

Donald Tusk jest zdeterminowany, żeby wotum zaufania było przegłosowane jeszcze przed jego jutrzejszym wyjazdem do Brukseli. Marszałek Sejmu zwołała w tej sprawie Konwent Seniorów i zarządziła przerwę w obradach Sejmu. Posłowie pozostali na sali i zebrali się w grupki skupione wokół prezesów poszczególnych partii. Konwent Seniorów powinien zakończyć się około godziny 16.

AKTUALIZACJA 15:49: Eugeniusz Kłopotek: Kwestia wotum zaufania została uzgodniona na wczorajszym spotkaniu koalicyjnym. Jestem spokojny o wynik głosowania.

15:52 Beata Szydło: To można było przewidzieć. Teraz to będzie test dla posłów PO i PSL – czy ważna jest dla nich uczciwość, czy pozostanie na stołkach.

15:57 Leszek Miler: Wszystkie kluby muszą wypracować stanowisko. Muszę zebrać klub, by zaprezentować stanowisko. Chyba, że uważamy, że Tusk jest dyktatorem, który przychodzi i chce głosowania nad jakimś świstkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here