Foto: Flickr.com

Wczoraj nowy szef Rady Europejskiej, Donald Tusk był gościem programu „Dziś Wieczorem” w TVP Info. Ze słów byłego polskiego premiera wynika jasno, że popiera on wejście Polski do strefy Europy choć dodał, że na razie nie będzie to możliwe.

Donald Tusk mówił w TVP Info, że: Strefa euro będzie opisywała tę najgłębszą wspólnotę europejską. Także ze względu na sytuację na wschodzie powinniśmy dbać, aby cały czas być w takim głównym, twardym korpusie europejskim. Dla tych, którzy ogólnej refleksji nowego „prezydenta” Europy nie zrozumieli, były premier stwierdził: Moim zdaniem bycie w strefie euro zwiększyłoby także poczucie bezpieczeństwa. 

Nie jest to możliwe za rok i za dwa – zabezpieczał się Tusk, po czym dodawał: Ja już na pewno nie jestem dzisiaj od tego zadania, żeby wyznaczać datę wejście Polski do strefy euro. Ale będę zawsze namawiał – nie tylko Polskę – pamiętajcie, że Unia im bardziej zintegrowana gospodarczo, finansowo, w przyszłości pewnie także militarnie to jest najważniejszy i strategiczny – na dziesięciolecia – interes Polski.