Rysowanie to nie tylko sztuka, ale przede wszystkim sposób na wyrażenie siebie. Ołówkowe szkice, wyraziste obrazy czy abstrakcyjne kształty – każdy z nich może być odzwierciedleniem nastroju i charakteru danej osoby. Oprócz tego jest to świetna metoda na redukcję stresu. Ponadto, dobrze rysować może nauczyć się każdy niezależnie od wieku. Jak rysować, żeby przyniosło to nam jak najwięcej korzyści?

Jak rysować, by nie zrezygnować?

Podstawowe cechy, jakie powinniśmy posiadać, przy nauce rysowania to cierpliwość i zdyscyplinowanie. Talent w jakimś stopniu jest również ważny, jednak ćwiczenia to podstawa. Dyscyplina, wytrwałość i systematyczność sprawia, że z łatwością nauczymy się rysować. Faktem jest to, że każdy może nauczyć się tworzyć ładne rysunki, bez względu na umiejętności. Jeżeli zastanawiasz się jak rysować by nie wstydzić się pokazać swoich dzieł publicznie warto skupić się na jednej rzeczy. Nie decyduj się na skomplikowane ilustracje czy dokładne portrety. Zacznij od prostych obrazków, postaci z kreskówek lub rysuj to co sprawia Ci największą przyjemność. Aby uzyskać satysfakcjonujący poziom w dziedzinie rysunku nie wolno poddawać się po pierwszej próbie.

Rysować można nauczyć się bez względu na wiek

Powszechnie znane jest stwierdzenie, że to dzieci uczą się wszystkiego najszybciej. Jednak to dorośli są bardziej wytrwali i zdyscyplinowani, kiedy dążą do celu. Każdy jest w stanie się nauczyć rysować. Jeżeli pragniesz odpocząć po stresującym dniu w pracy lub szkole oraz posiadasz odpowiednią motywację mogą z tego wyjść małe dzieła sztuki. Jeżeli Twoja ręka nie należy do tych wprawnych i dokładnych warto ją wyćwiczyć na kolorowankach dla dorosłych. Duża ilość małych elementów sprawia, że nasza dłoń musi być bardzo dokładna, a z każdym kolejnym obrazkiem staje się coraz bardziej zręczna.

Chcąc podpatrzeć jak rysują inni, warto przyjrzeć się YouTuberom. Jest wiele tutoriali, które pokazują w jaki sposób zacząć przygodę z rysowaniem oraz co warto kupić jeżeli chcemy dowiedzieć się jak rysować „na poważnie”. W takim przypadku warto zastanowić się również nad zakupem odpowiednich książek, a nawet zapisaniem się na kurs rysunku.

Jak zaczynali najlepsi?

Darek Zabrocki zaczął rysować w wieku 17 lat. Nieprofesjonalne rysunki nastolatka nie były doceniane przez szerszą publikę. Dziś zyskał światowy poziom. Niedawno otworzył szkołę concept art’u w Gdańsku o nazwie „Focal Point”. Jest to pierwsza szkoła w Europie, która uczy tworzenia grafik koncepcyjnych oraz ilustracji. Ponadto przygotowuje studentów do pracy w branży filmowej oraz gier komputerowych.

Patryk Hardziej, jest jednym z najbardziej znanych ilustratorów. W gimnazjum próbował sprzedawać kopie Beksińskiego na Allegro. Dziś jest ilustratorem, projektantem grafik oraz researcherem. Założył firmę Hardziej Studio. Wykłada na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest również pomysłodawcą i kuratorem „Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych”.

Paweł Podwojewski przy pierwszym podejściu nie zaliczył egzaminu na architekturę. Dopiero za drugi razem mu się to udało. Obecnie prowadzi studio Motiv. Tworzy tam znakomite wizualizacje, modele budynków i miast. Na pierwszych latach studiów publikował tutoriale z renderowania i modelowania.

Jak widzimy początki każdego artysty są trudne. Żaden znany i popularny artysta nie urodził się z darem do rysowania. Każdy z nich na początku uczył się jak rysować. Jednak wytrwałość, motywacja i przede wszystkim przyjemność z rysowania spowodowały, że dziś zaszli tak daleko.