Foto: Mariusz Kubik

W piątek Sejm głosował nad poselskim projektem uchwały w sprawie uczczenia 90. rocznicy urodzin Tadeusza Mazowieckiego. Jednym z przeciwników był Stanisław Tyszka z Kukiz’15.

O powodach sprzeciwu wobec uczczenia urodzin Mazowieckiego marszałek Tyszka napisał na swoim profilu na Facebooku.

Sejm głosował dziś (w piątek – przyp.red.) nad uchwałą Platformy i Nowoczesnej, i popartą przez PiS, oddającą cześć Tadeuszowi Mazowieckiemu – przypomniał.

Uchwała ta oparta została na szantażu politycznym, któremu uległy wszystkie partie i media. Dlaczego? Po pierwsze, dlatego, że w Polsce obowiązuje (i zasadniczo słusznie) bardzo silne tabu: de mortuis nil nisi bene, czyli o zmarłych wypada mówić tylko dobrze. Po drugie, dlatego, że Tadeusz Mazowiecki ma wypracowany przez Gazetę Wyborczą i inne media wizerunek dobrotliwego, pokojowo nastawionego, sympatycznego staruszka – uznał Tyszka.

Prawda jest natomiast taka, że Tadeusz Mazowiecki był jednym z ojców-założycieli III RP. To m.in. Tadeusz Mazowiecki tworzył bardzo wadliwe fundamenty dla państwa, w którym żyjemy dziś i to my dziś płacimy cenę za „dorobek polityczny” Tadeusza Mazowieckiego. Anty-obywatelski ustrój III RP został wypracowany przez konkretnych polityków. I właśnie jednym z czołowych polityków odpowiedzialnych za ustrój plecami odwrócony do Obywateli, był Tadeusz Mazowiecki – stwierdził, a po chwili przedstawił listę jego posunięć zasługujących na naganę.

Na liście znalazło się m.in. współtworzenie Porozumień Okrągłego Stołu, współodpowiedzialność za udział postkomunistów w polityce i gospodarce III RP, wyprzedaż polskiego przemysłu czy współtworzenie „antyobywatelskiej Konstytucji 1997 roku”.

Za projektem uchwały było 343 posłów, przeciw 39, wstrzymało się 11, a 67 nie głosowało. W uchwale możemy przeczytać: „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej doceniając wybitną rolę premiera Tadeusza Mazowieckiego, oddaje hołd pierwszemu niekomunistycznemu premierowi Polski”.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.