I Marsz Pamięci Dzieci Wrzesińskich Foto: Ruch Narodowy

W niedzielę, 18 maja, ulicami Wrześni przeszedł I Marsz Pamięci Dzieci Wrzesińskich. Organizatorami 113 rocznicy strajku Dzieci z Wrześni byli działające w  strukturach Ruchu Narodowego Stowarzyszenie Wielkopolscy Patrioci i Unia Polityki Realnej oraz niezależne organizacje: Wrzesiński Ruch Patriotyczny oraz FC Lecha Poznań z Wrześni. Marsz odbywał się pod hasłem „Duma i przyszłość Wielkiego Narodu”. Nasz portal objął wydarzenie patronatem medialnym.

Maszerujący nieśi wielką biało-czerwoną flagę. Foto: Ruch Narodowy
Maszerujący nieśi wielką biało-czerwoną flagę.
Foto: Ruch Narodowy

Organizatorzy podkreślali, że czcząc pamięć odważnych  Dzieci Wrzesińskich walczą o godną przyszłość dla przyszłych pokoleń w silnej i suwerennej Polsce. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Farnym we Wrześni. Mszę odprawił ksiądz Jarosław Wąsowicz, duszpasterz kibiców i organizator Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kibiców na Jasną Górę. W swoim patriotycznym kazaniu podkreślał znaczenie wychowania dzieci w wierze katolickiej i w duchu patriotycznym dając za przykład Dzieci Wrzesińskie, które potrafiły stawić opór zaborcy i bronić modlitwy w języku polskim.

Złożenie kwiatów pod pomnikiem Dzieci Wrzesińskich.
Foto: Ruch Narodowy

Po Mszy Świętej ulicami Wrześni przeszedł Marsz Pamięci. Skandowano hasła takie jak: „Dzieci Wrzesińskie, pamiętamy”, „Bóg, Honor i Ojczyzna”, „Wasza krew za naszą wolność” i „Cześć i chwała bohaterom”. Pod pomnikiem Dzieci Wrzesińskich delegacje organizacji biorących udział w Marszu złożyły kwiaty i zapaliły znicze, odśpiewano „Rotę”, a kibice Lecha odpalili race. Następnie Marsz ruszył w kierunku Rynku, gdzie zaplanowano przemówienia okolicznościowe. Wygłosili je m.in. prezes UPR, członek Rady Decyzyjnej Ruchu Narodowego i „jedynka” na liście w wyborach do Europarlamentu w okręgu nr 7, dr Bartosz Jóźwiak, a także członek Stowarzyszenia Wielkopolscy Patrioci i kandydat Ruchu Narodowego z numerem czwartym w tym samym okręgu, Maciej Wiśniewski. Podkreślał on, że “pamięć o Dzieciach Wrzesińskich zobowiązuje nas do tego abyśmy nie dopuścili do powtórzenia się tragicznej sytuacji Narodu Polskiego z tamtych dni. Postawa Dzieci Wrzesińskich wzięła się z postawy ich rodziców, podczas gdy w dzisiejszych czasach robi się wszystko aby ograniczyć rolę rodziców w wychowaniu swoich dzieci. Wprowadzane są mechanizmy ograniczające władzę rodzicielską, dzieci mają być własnością państwa, w szkole oducza się je samodzielnego myślenia. Uczniowie mają odgadywać intencje układających testy, intencje władzy. Jednocześnie ogranicza się ich wiedzę o historii, szczególnie tej części najnowszej historii naszego narodu z której możemy być dumni“. Marsz zakończono modlitwą i odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.