Flaga Ukrainy źródło: wikimedia common autor: Shamil Khakirov

Rada Najwyższa przyjęła ustawę, która stanowi, że edukacja w szkołach średnich i wyższych na Ukrainie może odbywać się tylko w języku ukraińskim.

Nowe prawo oznacza zakaz nauczania w innych językach, które zostaną uznane za języki obce. Oczywiście na liście znalazł się również język polski. 

Niszczenie oświaty w językach narodowych to też świadome uderzenie w polską ludność na Ukrainie. Potrzebna jest zdecydowana odpowiedź polskich władz – powiedział na antenie Radia Maryja prof. Włodzimierz Osadczy, ekspert ds. wschodnich.

Nową ustawę zdążył już skrytykować węgierski sekretarz stanu odpowiadający za politykę wobec węgierskich społeczności za granicą János Árpád Potápi. Stwierdził on, że Ukraińcy „bezceremonialnie naruszają prawa 150 tys. etnicznych Węgrów mieszkających na Ukrainie”, co jest sprzeczne z ukraińską ustawą zasadniczą.

Niestety polskie MSZ nie uznało za słuszne zabrać głosu w tej sprawie. Wcześniej urzędnicy Witolda Waszczykowskiego zapewniali, że tak dobrych stosunków z Ukrainą, jakie są obecnie, nie było w 1050-letniej historii Rzeczypospolitej.

2 KOMENTARZE

  1. Wcześniej urzędnicy Witolda Waszczykowskiego zapewniali, że tak dobrych stosunków z Ukrainą, jakie są obecnie, nie było w 1050-letniej historii Rzeczypospolitej. – To tyle istnieje Ukraina ? Chrobry też z nią walczył ?

    5

    0
  2. Z pozycji klęczenia przed rozpadająca sie UPA-dliną przeszliśmy do płaszczenia się – nie moge sie doczekac, kiedy władzę w Polsce przejma środowiska narodowe to wreszcie skończy się babci sranie

    0

    0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.