Sejm RP
Gmach Sejmu RP. Foto: Paweł Kubala

Komisja Spraw Zagranicznych Werchownej Rady opublikowała dziś na stronach internetowych ukraińskiego parlamentu oficjalne stanowisko, w którym potępia „jednostronne działania Senatu i Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej”.

W swoim stanowisku Komisja Spraw Zagranicznych Werchownej Rady wyraża żal z powodu tego, że „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zignorował propozycję Werchownej Rady Ukrainy ws. wspólnego uczczenia zdarzeń wołyńskich [tak w oryg. – red.], drogą przyjęcia wspólnej uchwały, której projekt był wcześniej przekazany polskim parlamentarzystom i pozostał bez jakiejkolwiek reakcji”.

W tkeście wprost potępiono także działania polskiego Senatu:

„Potępia jednostronne działania Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, dokonane wbrew pozytywnym rezultatom współpracy, jakie zostały osiągnięte podczas konstruktywnego dialogu ukraińsko-polskiego ostatnich dziesięcioleci”.

Podkreślono również, że „stosunek autorów projektu uchwały Senatu i Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej do oceny historii wołyńskiej tragedii jest politycznie niezbalansowany i prawnie niepoprawny”. Komisja postrzega przyjęcie przez Sejm i Senat tej uchwały „jako prowokacyjną akcję nacjonalistycznych sił w Rzeczypospolitej Polskiej, świadomie nakierowaną na podminowanie przyjacielskiej atmosfery stosunków ukraińsko-polskich”.

Ponadto w tekście Komisja Spraw Zagranicznych Werchownej Rady „ogłasza, że cała odpowiedzialność za możliwe zrujnowanie ukraińsko-polskich stosunków powinna spoczywać na inicjatorach jednostronnej rezygnacji z uzgodnionej formuły porozumienia pomiędzy Ukrainą i Rzeczpospolitą Polską”.

źródło: kresy.pl

5 KOMENTARZE

  1. Jak dzicz ukraińska ma taki problem z naszą uchwałą to ja proponuję ogłosić kolejną – w której postbanderowską bandę zbrodniarzy i sprzedawczyków rządzących ukrainą Rzeczpospolita nie uważa dłużej za oficjalny rząd, a w związku z tym aby chronić polską mniejszość narodową rządamy natychmiastowego zwrotu Lwowa. I dogadać się z Putinem jak by tu podzielić ukrainę.

  2. Nacjonalizm Ukraińców i antypolonizm nie pozwala im dostrzec nawet własnego interesu.Polsce niepotrzebny taki wrogi,nieprzewidywalny a i wręcz bezmyślny „sojusznik.”

  3. Denerwują ich jednostronne działania Polski?
    Ch..je je..ne.
    Widzą drzazgę a nie widzą belki. Jak oni robią bohatera z Bandery to jest OK?

  4. Kiedy w końcu te banderowskie bękarty zrozumieją, że Polska jest państwem suwerennym i podejmuje decyzje samodzielnie. Dosyć zakłamywania histori i faktów !!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.