Komisja Europejska w ramach kampanii na rzecz dość specyficznie rozumianego sprawiedliwego i sprzyjającego wzrostowi gospodarczemu opodatkowania w UE, proponuje nowe rozwiązania, mające utrudnić życie przedsiębiorcom.

KE wzywa państwa członkowskie do przyjęcia bardziej zdecydowanego i spójnego stanowiska wobec przedsiębiorstw uchylających się od płacenia podatków, a także do wdrożenia norm międzynarodowych służących ograniczeniu erozji bazy podatkowej i przenoszenia zysków.

 „Przedsiębiorstwa muszą odprowadzać podatek w miejscu, gdzie faktycznie prowadzą działalność. Europa może stać się światowym liderem w walce z unikaniem podatków. Wymaga to jednak skoordynowanych działań w całej UE. Musimy uniknąć sytuacji, w której każde państwo członkowskie przyjmuje odrębną strategię” – stwierdził wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za sprawy euro i dialog społeczny Valdis Dombrovskis.

„Unikanie opodatkowania powoduje, że co roku tracimy miliardy euro. Pieniądze te można by przeznaczyć na infrastrukturę publiczną, taką jak szkoły czy szpitale, lub też zwiększyć za ich pomocą liczbę miejsc pracy i przyspieszyć wzrost gospodarczy. W rezultacie obywatele i przedsiębiorstwa, które wywiązują się ze swych obowiązków, płacą wyższe podatki. To sytuacja nie do zaakceptowania” – dodał z kolei unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych, podatków i ceł Pierre Moscovici.

 

Najwyższy Czas!/mn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.