Flaga Ukrainy źródło: wikimedia common autor: Shamil Khakirov

Dziś w Strasburgu urzędnicy UE podpisali dokument włączający Ukrainę do grona państw, których obywatele chcący podróżować po terytorium Unii zwolnieni są z obowiązku posiadania wiz.

Dokument wejdzie w życie 11 czerwca. Swój podpis złożyli m.in. Antonio Tajani, przewodniczący Parlamentu Europejskiego oraz Carmelo Abela, przedstawiciel Malty, czyli kraju sprawującego obecnie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Likwidację wiz dla Ukraińców poparło 521 europarlamentarzystów, przeciw było 75. Decyzję zaakceptowały 11 maja wszystkie państwa UE. Ukraińcy będą musieli wyrobić sobie paszporty biometryczne, czyli takie, które pozwolą stwierdzić tożsamość ich posiadaczy na podstawie linii papilarnych czy wzoru siatkówki oka.

Obywatele Ukrainy będą mogli wjechać na teren wspólnoty bez wizy w celach biznesowych, turystycznych lub rodzinnych. Oficjalnie nie będą mogli podjąć pracy zarobkowej, jednak wielu polityków UE obawia się, że po zniesieniu wiz nasi sąsiedzi rozpoczną masową migrację zarobkową do krajów Europy Zachodniej.

W dokumencie zmieniono zasady zawieszania porozumień o ruchu bezwizowym z krajami trzecimi, co umożliwia przywracanie obowiązku wizowego np. w sytuacji znacznego napływu nielegalnych migrantów z danego kraju, wzrostu liczby nieuzasadnionych wniosków o azyl czy poważnego ryzyka dla porządku publicznego albo bezpieczeństwa wewnętrznego.

Prawdopodobnie po zniesieniu wiz Polska przestanie być dla Ukraińców głównym krajem, gdzie mogą znaleźć zatrudnienie. Obecnie szacuje się, że w naszym kraju może ich pracować nawet około 2 miliony. Zniesienie wiz odciąży polskie konsulaty na Ukrainie, bo nasze placówki wydawały Ukraińcom rekordową liczbę wiz każdego roku. Tylko w ubiegłym było to około miliona.

4 KOMENTARZE

  1. właściciel karty Polaka, Wołodymyr, który tu od 10 lat pracuje i handluje wycinał na zlecenie mojego taty krzew przed garażem, usłyszawszy że on z Ukrainy emeryt z sąsiedniego okna zapytał go „dlaczego wy tak pomniki stawiacie temu Banderze, przecież to bandyta i mordował Polaków?” a właściciel karty Polaka Wołodymyr na to: ” Polaków na Ukrainie to mordowali Rosjanie a Bandera to nasz bohater”

  2. „Oficjalnie nie będą mogli podjąć pracy zarobkowej” – tylko wszędzie poza Polską; POstPOpolska jest jedynym krajem w UE tak durnym, że ustawowo dopuszczalna jest tu praca w ruchu bezwizowym
    EOT
    bo słow szkoda wręcz

    • Bzdury opowiadasz. Niepoparta niczym ksenofobia. Ukraińcy to naród taki sam jak Polacy. Tak jak wśród obywateli PL są wspaniali ludzie, źli, oraz cały plankton pomiędzy, tak samo jest z osobami z UA. U mnie w pracy 60% osób jest zza wschodniej granicy, plus my lady jest Ukrainką, więc raczej wiem sto razy lepiej od ciebie przyjacielu o czym mówię. Nie każdy Ukrainiec to skrajny prawicowiec, tudzież typowy gopnik, tak samo jak nie każdy Polak to złodziej. Włączcie myślenie. Nie da się ocenić narodu, każdego człowieka trzeba z osobna poznać. Przez takie hurranacjonalistyczno-pseudopatriotyczne rozumowanie nikt nie lubi prawicy. Zastanówcie się nad tym przez chwilę co wypisujecie w sieci. Pozdrawiam 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.