W Belwederze wręczono odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” osobom zaangażowanym w projekty związane z Witoldem Pileckim, a także nagrody w konkursach poświęconych postaci rotmistrza.

Wcześniej z okazji 115. rocznicy urodzin Pileckiego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiono mszę świętą w intencji jego duszy. Uczestniczyła w niej rodzina rotmistrza.

Uroczystość była częścią projektu poświęconego Pileckiemu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”, którego celem jest przybliżenie postaci rotmistrza zwłaszcza osobom młodym. Podczas uroczystości w Belwederze przedstawiona została edycja „Raportu Witolda” z obozu Auschwitz, której podstawą jest oryginalny maszynopis znajdujący się w Studium Polski Podziemnej w Londynie.

Odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznane przez ministra kultury Piotra Glińskiego otrzymały tłumaczka Maria Cieszewska, która ma przygotować przekład komiksu poświęconego rotmistrzowi oraz polonistka Maria Gudro-Homicka, odpowiedzialna za przebieg szkolnego konkursu literackiego o Pileckim.

Podczas uroczystości przekazano też m.in. nagrody laureatom Ogólnopolskiego Szkolnego Konkursu Literackiego „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”, a także nagrody w Ogólnopolskim Akademickim Konkursie Historycznym „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.