Departament Edukacji amerykańskiego stanu New Jersey opublikował nowy konspekt lekcji historii, w którym można przeczytać m.in. że „rząd polski ułatwił Hitlerowi więzienie Żydów na terytorium Polski”. W sprawie interweniują już środowiska polonijne.

Foto: Wikimedia Commons

– Zawarte tam błędy i nieścisłości z łatwością wprowadzić mogą uczniów w błędne przekonanie oraz sprawić, że niesłusznie nabiorą oni uprzedzeń do Polski oraz społeczności polsko-amerykańskiej – podkreśla Frank Milewski, prezes jednego z oddziałów Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Wg konspektu „Żydzi zawsze byli wykluczani z polskiego społeczeństwa”, a „w latach 30. antysemityzm władz nasilił się szczególnie w Niemczech, Polsce i Rumunii”. Są w nim także przytaczane historie sugerujące, że w czasie wojny Żydzi bardziej mogli liczyć na przychylność Niemców i Rosjan, niż Polaków.

Polacy stanowią największą grupę wśród odznaczonych najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym nadawanym nie-Żydom, medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Washem. Otrzymało je 6394 Polaków, czyli 26% liczby wszystkich odznaczonych tym medalem. Szacuje się, że liczba Polaków pomagających Żydom jest znacznie większa. Historyk Hans G. Furth podaje liczbę ponad miliona obywateli polskich. Historyk Gunnar S. Paulsson zauważył, że prawdopodobnie 100 tysięcy Polaków zasłużyło na medal sprawiedliwych, setki tysięcy pomagały w drobniejszy sposób, a większość polskiego społeczeństwa była przynajmniej „pozytywnie neutralna” (czyli mogli nie pomagać aktywnie, ale nie współpracowali z okupantem). Żydom pomagały pojedyncze osoby, całe rodziny i wioski, część ruchu oporu oraz specjalnie stworzone do tego celu organizacje, jak Rada Pomocy Żydom „Żegota”. Na terytoriach okupowanych za pomoc Żydom groziła kara śmierci; kara dotyczyła wszystkich osób w mieszkaniu, w którym pomagano Żydom. Była to znacznie poważniejsza kara niż w innych okupowanych krajach europejskich.