Foto: Wikimedia Commons

Departament Edukacji amerykańskiego stanu New Jersey opublikował nowy konspekt lekcji historii, w którym można przeczytać m.in. że „rząd polski ułatwił Hitlerowi więzienie Żydów na terytorium Polski”. W sprawie interweniują już środowiska polonijne.

Foto: Wikimedia Commons

– Zawarte tam błędy i nieścisłości z łatwością wprowadzić mogą uczniów w błędne przekonanie oraz sprawić, że niesłusznie nabiorą oni uprzedzeń do Polski oraz społeczności polsko-amerykańskiej – podkreśla Frank Milewski, prezes jednego z oddziałów Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Wg konspektu „Żydzi zawsze byli wykluczani z polskiego społeczeństwa”, a „w latach 30. antysemityzm władz nasilił się szczególnie w Niemczech, Polsce i Rumunii”. Są w nim także przytaczane historie sugerujące, że w czasie wojny Żydzi bardziej mogli liczyć na przychylność Niemców i Rosjan, niż Polaków.

Polacy stanowią największą grupę wśród odznaczonych najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym nadawanym nie-Żydom, medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Washem. Otrzymało je 6394 Polaków, czyli 26% liczby wszystkich odznaczonych tym medalem. Szacuje się, że liczba Polaków pomagających Żydom jest znacznie większa. Historyk Hans G. Furth podaje liczbę ponad miliona obywateli polskich. Historyk Gunnar S. Paulsson zauważył, że prawdopodobnie 100 tysięcy Polaków zasłużyło na medal sprawiedliwych, setki tysięcy pomagały w drobniejszy sposób, a większość polskiego społeczeństwa była przynajmniej „pozytywnie neutralna” (czyli mogli nie pomagać aktywnie, ale nie współpracowali z okupantem). Żydom pomagały pojedyncze osoby, całe rodziny i wioski, część ruchu oporu oraz specjalnie stworzone do tego celu organizacje, jak Rada Pomocy Żydom “Żegota”. Na terytoriach okupowanych za pomoc Żydom groziła kara śmierci; kara dotyczyła wszystkich osób w mieszkaniu, w którym pomagano Żydom. Była to znacznie poważniejsza kara niż w innych okupowanych krajach europejskich.

15 KOMENTARZE

 1. należy podkreślić – ze owe 6 tys to maksymaleni 1% tych co pomagali Zydom i narazali tym swoje i swojej rodziny życie. Najostrożniejsze dane mówią o 100 tysiącach zasługujących na miano “Sprawiedliwego”.

  0

  0
 2. Co się dziwić Amerykanom, jak we własnej stolicy pozwoliliśmy postawić muzeum propagandy żydowskiej, w którym na eksponowanych tablicach szkaluje się Polaków, za ich powszechną obojętność, wręcz udział w holokauście oraz innych pogromach tych biednych, zawsze spolegliwych, niewinnych i stojących po właściwej stronie żydów. Ładne mi podziękowanie za 1000 letnią gościnę Wpuść takich gości do domu, to cię okradną, pobiją, fałszywie oskarżą i pozwą o odszkodowanie!

  Dobrze, że nas nie ukatrupili. Ale drugi raz nie zrobią już tego samego błędu. W Palestynie goszczą się na własnych zasadach.

  0

  0
 3. to wszystko to NWO, ktorym i tak rządzą i bedą rządzić zydzi. dązą do zniszczenia panstw narodowych a Polska i min. Rumunia do takich włsnie nalezą a patriotyzm w tych krajach jest coraz bardziej widoczny. to ich boli. amerykanie to szumowiny rządzone przez Kneset

  1

  1
 4. Co się boicie kebab nie rozpozna Austrii od Australii skąd ma wiedzieć gdzie jakaś Polska leży?. Dziwię się jak te kebabusy do Wietnamu na wojnę doleciały.

  0

  1
 5. Co za skur*** . I my z takimi skur*** na napadamy na inne kraje. Ciekawe czy w tych swoich podręcznikach napiszą o tym, że nie mają honoru, bo w tej wojnie zdradzili min Polskę swojego sojusznika.

  BTW tłumacząc na wikipedii artykuł o kulturze polskiej podczas II WŚ (Polish culture during World War II) natrafiłam na informację o nazistowskiej propagandzie mającej na celu wzbudzenie nienawiści pomiędzy Polakami i Żydami, a także pomiędzy Polakami i Ukraińcami. Jak się to skończyło na Ukrainie wszyscy dobrze wiemy.. Absolutnie szokujące jest dla mnie to, że dostępne są jedynie szczątkowe informacje na ten temat, nie wspominając już o kompletnym braku publikacji! Wyjaśni mi ktoś? W jakim my kraju żyjemy, że nikogo to nie interesuje??

  1

  1
 6. Zaczynam nienawidzić Ameryki. Przecież oni jawnie w czynach okazują nam swoją wrogość. I to jest ich typowa hipokryzja – niby w słowach sojusznicy a w gestach – wbijają nóż w plecy. Czas skończyć z amerykanizacją w naszym kraju.

  1

  1
 7. w czasie wojny rządu w Polsce nie było rządzili tylko okupanci ale Ameryka widać wie lepiej dla mnie to idioci poco nimi trzymać

  4

  1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.