Kolejny przełom dla użytkowników pojazdów. Życie kierowców w Polsce stanie się znacznie łatwiejsze. Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło usługę mPojazd, która w telefonie pokazuje m.in. informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu.  10 maja na konferencji prasowej zarząd podjął ostateczną decyzję i wyraził gotowość do wprowadzenia zmian. Minister Marek Zagórski oznajmił, iż wszystkie dokumenty kierowcy teraz będą mogli zostawić w domu.

 

Przełomowy 2018 rok

 

Od 1 października ubiegłego roku podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ważności polisy OC nie kończy się mandatem. Mimo to wielu kierowców, na wypadek stłuczki lub innego zdarzenia, nadal chce mieć pod ręką dane swojego pojazdu. Idealnym nośnikiem takich informacji jest smartfon, czyli urządzenie, które ma się zawsze przy sobie. To jeden z wielu powodów, dla których udostępniliśmy mPojazd – powiedział Marek Zagórski. Warto także dodać, iż usługa ma pomóc także, gdy dojdzie do jakiegoś zdarzenia drogowego. Będziemy mogli wtedy okazać dokumenty, korzystając z usługi mPojazd.

 

Źródło : vipmultimedia.pl

 

 

Decyzja zapadła – kluczowa konferencja

Konferencję zorganizowano w związku z uruchomieniem usługi mPojazd, która ułatwia użytkowanie pojazdu bez dokumentów. Działa ona w ramach aplikacji mObywatel i pozwala na szybki dostęp do najważniejszych danych samochodu; numeru rejestracyjnego i VIN, danych ubezpieczenia oraz ważności badania technicznego. Minister poinformował też, że jedną z funkcjonalności nowej usługi będzie przypominanie o zbliżającym się terminie badania technicznego i zbliżającym się końcu ubezpieczenia OC.

 

Źródło : wprost.pl

 

Usługa mPojazd dostępna jest dla wszystkich posiadaczy smartfonów z systemem Android od 6.0 wzwyż. Wkrótce rozpoczną się prace nad stworzeniem podobnego modułu dla aplikacji przeznaczonej na telefony z iOS-em. W przypadku braku czy nieposiadania przy sobie dokumentów pojazdu, w momencie gdy następuje kontrola usługa mPojazd ma nam pomóc przejść kontrolę sprawnie – poinformował szef resortu cyfryzacji Marek Zagórski. Usługa ma pomóc także, w sytuacji, gdy dojdzie do kolizji drogowej.

 

O czym trzeba pamiętać ? 

Warto pamiętać, że aplikacja, podobnie jak wirtualny dowód osobisty, nie jest dokumentem, a jedynie zbiorem danych przydatnych w normalnej sytuacji drogowej w Polsce. Dlatego też nie jest honorowana za granicą, gdzie potrzebne są prawdziwe dokumenty. Podczas konferencji zwrócono również uwagę na fakt, iż usługa mPojazd nie wyświetla danych samochodów firmowych, leasingowanych, wynajętych czy wypożyczonych. Jest to kwestia wymagająca dopracowywania. A niewątpliwie jest to istotna kwestia zwłaszcza ze względu na kształtowanie się rynku nowych aut, gdzie zdecydowanie dominują auta firmowe wynajęte lub w leasingu.

 

Jak korzystać z usługi mPojazd ?

Źródło : gov.pl

 

Usługa jest częścią aplikacji mObywatel, którą należy pobrać na smartfon. Aby się zarejestrować, trzeba posiadać profil zaufany. Po zarejestrowaniu, ustawieniu zabezpieczeń i potwierdzeniu tożsamości podpisem elektronicznym, uzyskuje się pełny dostęp do mPojazdu. Dane z mPojazdu są zgodne z danymi zawartymi w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu. Z usługi mogą korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów. A więc wszyscy, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. Oznacza to, że w aplikacji nie zobaczy się samochodów wypożyczonych, firmowych czy leasingowanych.

 

 

Zobacz również : https://parezja.pl/zarzuty-dyscyplinarne-dla-sedziego-z-powodu-artykulu-prasowego/