Jak poinformował generalny wykonawca budowy – spółka Rafako została podpisana umowę na budowę muzeum „Pamięć i tożsamość” im. św. Jana Pawła w Toruniu. Cała inwestycja, czyli wybudowanie muzeum „Pamięć i Tożsamość” Tadeusza Rydzyka będzie kosztowało 144,7 mln zł. Jest potrzebne dla całego narodu – tak o powstającym w Toruniu Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II mówi jego wieloletni sekretarz ks. kard. Stanisław Dziwisz. Cała inwestycja ma zostać zrealizowana już do końca 2020 r.

 

 

Decyzja zapadła 

Ostatecznie zdecydowano się podpisać umowę ze spółką z Raciborza, której oferta była znacznie wyższa od planowanej przez przedstawicieli powstającej instytucji. Początkowo mówiło się o 87 mln zł, a nie, jak oczekiwała spółka Rafako, ponad 144 mln. Zatem już oficjalnie zapadła decyzja w sprawie budowy muzeum „Pamięć i tożsamość” im. św. Jana Pawła w Toruniu. Muzeum ma być współprowadzone przez Fundację Lux Veritatis, której prezesem jest o. Tadeusz Rydzyk. Jeszcze w listopadzie mówiło się o możliwym opóźnieniu budowy, spowodowanym koniecznością ogłoszeniem nowego przetargu na budowę. Jednak decyzja została podjęta stosunkowo szybko.

 

Źródło : redemptor.pl

 

Kiedy zakończy się budowa?

Z komunikatu firmy dowiadujemy się kiedy ma nastąpić zakończenie całej inwestycji. Giełdowa spółka Rafako, będąca największym w Europie producent kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki oraz generalny wykonawca budowy toruńskiego muzeum „Pamięć i tożsamość” im. św. Jana Pawła, zakończenie prac ma nastąpić w ciągu 100 tygodni od podpisania umowy, czyli do 2020 roku. Rafako podpisało z zamawiającym umowę, której przedmiotem jest budowa siedziby Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu w formule „zaprojektuj-wybuduj”, podała spółka. Wartość umowy to 117,7 mln zł netto, czyli około 144,7 mln zł brutto.

 

Źródło : wiadomości.gazeta.pl

 

Zasługa Tadeusza Rydzyka 

Źródło : pl.sputniknews.com

 

Resort kultury już w czerwcu ubiegłego roku na swojej stronie ogłosił, że razem z założoną przez ojca Rydzyka fundacją Lux Veritatis poprowadzi muzeum dziejów chrześcijaństwa w Polsce. Podatnicy w ciągu trzech najbliższych lat zapłacą za nią blisko 70 mln zł. Wszystkie pieniądze mają zostać przeznaczone na budowę i wyposażenie muzeum, które ma nosić imię św. Jana Pawła II i nazywać się „Pamięć i Tożsamość”, czyli tak, jak ostatnia książka polskiego papieża. Zostaną podzielone na trzy raty: w tym roku rząd przeleje 5 mln zł, w przyszłym 55 mln zł, a w 2020 r. 10 mln zł. Fundacja Lux Veritatis będzie też mogła opiniować kandydaturę na dyrektora muzeum, ale ostateczny głos w tym zakresie ma należeć do ministra kultury.

Warto również dodać, iż Toruńskie muzeum ma być współprowadzone przez Fundację Lux Veritatis, której prezesem jest Tadeusz Rydzyk, a także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. muzeum ma powstać pomiędzy budynkiem uczelni medialnej, założonej przez toruńskiego redemptoryście, a kościołem w Toruniu. Istotnym i głównym  zadaniem placówki będzie m. in. upowszechnianie wyników badań naukowych dotyczących postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej. W muzeum eksponowane będą m. in. relacje świadków z tamtych czasów gromadzone od wielu lat przez toruński ośrodek (ponad 40 tys. notacji zebranych od 1995 roku).

 

 

Zobacz również : https://parezja.pl/pozar-katedry-notre-dame-we-francji-co-ocalono/