Foto: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons

Krystyna Chojnacka przez 21 lat walczyła z urzędami o zwrot niesłusznie pobranego podatku. Po 17 odroczeniu sprawy do ponownego rozpatrzenia nie wytrzymała i popełniła samobójstwo.

Krystyna Chojnacka założyła firmę kosmetyczną. Kontrola skarbowa nakazała kobiecie zapłacenie podatku akcyzowego. Jak się okazało 3 miliony złotych zostało ściągnięte niesłusznie. W kolejnych procesach Sąd przyznawał rację małżeństwu z Kartuz, Izba Celna składała jednak odwołania. W walce z urzędnikami państwu Chojnackim pomagało Stowarzyszenie Niepokonani 2012. Stowarzyszenie to, jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie internetowe: „zrzesza ludzi pokrzywdzonych przez organy państwa, które w sposób bezpodstawny doprowadziły do upadku ich firmy. Niektórych z nich, bez zebrania wystarczającego materiału dowodowego, oskarżyły o nieuzasadnione przestępstwa, a innych w sposób bezkrytyczny osądziły, nie posiadając wiarygodnej argumentacji, ponieważ zbudowanej częstokroć na pomówieniach i sfałszowanych dokumentach.”

Urzędnicze nadużycia, pomimo oczywistej racji po stronie państwa Chojnackich doprowadziły m.in do zamknięcia firmy kosmetycznej, zwolnienia kilkudziesięciu pracowników oraz sprzedaży dom. Kiedy niedawno Sąd, po raz siedemnasty zdecydował o odesłaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia pani Krystyna nie wytrzymała i targnęła się na swoje życie. Nie sprawdziły się słowa pana Jarosława, który mówił: „Trybunał Konstytucyjny powiedział, że państwo wobec mnie działało nielegalnie, to teraz państwo musi mieć odwagę, wobec lojalnego obywatela. Lojalne państwo musi naprawiać swoje błędy.”

Jak na desperacki krok kobiety zareagowała Izba Celna, która przez 21 lat dręczyła małżeństwo Chojnackich? „Jesteśmy poruszeni i zasmuceni śmiercią Pani Krystyny Chojnackiej. Z taką sytuacją spotykamy się po raz pierwszy i dla wszystkich, którzy mają z nią do czynienia, jest ona trudna(..) Wyjaśnieniem okoliczności śmierci Pani Krystyny Chojnackiej zajmują się odpowiednie organy i tylko one mogą udzielać komentarzy w tej sprawie”.

na podstawie: http://www.tvp.info, http://niepokonani2012.wordpress.com

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here