Czy Polska nie przyjmuje imigrantów? Przyjmujemy ich coraz więcej zza wschodniej granicy. Do Wrocławia przyjeżdża 5 tys. Ukraińców miesięcznie.

Według danych urzędu pracy, co miesiąc we Wrocławiu jest zatrudnianych aż 5 tys. kolejnych obywateli Ukrainy. Aktualnie legalnie w tym mieście pracuje już ponad 40 tysięcy Ukraińców, z czego wielu przyjechało z rodzinami. Ukraińcy coraz liczniej przyjeżdżają także w inne regiony Polski.

Przedstawiciele urzędu Wrocławia przyznają, że tendencja ta jest „zdecydowanie rosnąca”. Od października do stycznia wpływało tam ok. 3,5 tys. oświadczeń miesięcznie. W lutym i marcu było to już powyżej 5 tys. miesięcznie.

Ukraińcy coraz częściej przyjeżdżają do Polski z całymi rodzinami. W szkołach podstawowych we Wrocławiu uczy się już 300 dzieci z Ukrainy. Wrocławskie koło ZUwP planuje nawet jako związek otworzyć ukraińską szkołę podstawową i gimnazjum.

Dolny Śląsk to nie jedyny region, do którego w poszukiwaniu pracy ściągają Ukraińcy. Coraz więcej z nich przyjeżdża m.in. do województwa łódzkiego. Pod koniec ubiegłego roku informowano, że wniosków o kartę stałego pobytu dla cudzoziemców przybywa tak szybko, że w łódzkim Urzędzie Wojewódzkim zaczynało brakować urzędników.

W 2013 roku na terenie woj. łódzkiego było zatrudnionych 1,895 cudzoziemców, którzy złożyli wnioski o zezwolenie na zamieszkanie czasowe. 382 z nich było Ukraińcami. Z kolei w 2015 roku takie wnioski zgłosiło ponad 4 tys. osób, z czego połowę stanowili Ukraińcy. Nawet na portalach oferujących pracę można natrafić na ogłoszenia kierowane bezpośrednio do Ukraińców.

W 2015 roku, według danych z września, w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łowiczu pracodawcy zgłosili chęć zatrudnienia ponad 3,4 tys. obywateli Ukrainy. W Łodzi było to ponad 5,6 tys. zgłoszeń, w Skierniewicach ponad 1,4 tys., a w powiecie rawskim ponad 3,8 tys.

źródło: Gazetawroclawska.pl / dzienniklodzki.pl/DK