Każda przyszła panna młoda marzy o pięknym i wyjątkowym ślubie. Większość osób planuje tę uroczystość z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, by mieć pewność, że wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik. Czasem jednak zdarzają się sytuacje, kiedy nie możemy wziąć ślubu. Ze względu na to, że pandemia nie jest zdarzeniem od nas zależnym wydawałoby się, że bez problemu anulujemy ślub i wesele. Jednak nie zawsze jest taka możliwość. Kiedy można odwołać ślub bez kosztów?

Czy ślub może się odbyć?

Ze względu na panującą pandemię wiele urzędów miasta jest nieczynnych dla mieszkańców. Nie oznacza to jednak całkowitego braku możliwości zawarcia związku małżeńskiego.  Musimy się jednak liczyć z tym, że nasza uroczystość zostanie w pewnym stopniu zmodyfikowana. Ze względów bezpieczeństwa podczas ślubu towarzyszyć nam mogą tylko świadkowie i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.

Podobnie ma się sprawa podczas ślubu kościelnego. Zgodnie z decyzją rządu od 25 marca również zgromadzenia o charakterze religijnym otrzymały dodatkowe restrykcje. Od tego właśnie dnia zarówno podczas mszy jak i ślubów czy pogrzebów łączna ilość osób (oprócz osób prowadzących uroczystość) może wynosić maksymalnie 5.

Wesele w dobie pandemii.

Ograniczenia, które zostały wprowadzone ze względu na panującego koronawirusa skutecznie zweryfikowały marzenia przyszłych nowożeńców o hucznym i wielopokoleniowym weselu. Jednak mimo utrudnień, jest możliwe odbycie się tejże uroczystości. Zgodnie z decyzją rządu, uroczystości okolicznościowe nie są traktowane jako imprezy masowe, dlatego do 24 marca można było tę uroczystość zorganizować nie przekraczając liczby 50 gości. 25 marca rząd zdecydował o zakazaniu zgromadzeń powyżej 2 osób – nie dotyczy to jedynie najbliżej rodziny.

Dodatkowo biorąc pod uwagę fakt, że restauracje działają tylko z możliwością odbioru osobistego lub dowozu do klienta, przygotowanie jedzenia może okazać się problematyczne. Właśnie z tych względów wiele osób zastanawia się czy nie lepiej będzie odwołać ślub.

Odwołać ślub czy przełożyć?

Mimo panującej pandemii nie jest łatwo odwołać ślub i wesele bez poniesienia dodatkowych kosztów. Wszystko jest zależne od podpisanej umowy i tego, czy uda nam się dogadać z drugą stroną. Teoretycznie możemy odstąpić od zawartych umów w przypadku wystąpienia siły wyższej. Warunkiem jest wykazanie, że to właśnie ono uniemożliwiło wykonanie zobowiązania. Najczęściej strony dokonują dokładnego wskazania okoliczności, które będą uważane za siłę wyższą. Jeżeli taki zapis nie widnieje na Twojej umowie, może pojawić się problem z odstąpieniem od umowy bez ponoszenia kary za zerwanie jej.

Jak możemy zauważyć nie łatwo jest odwołać ślub, nawet podczas pandemii. Lepszym rozwiązaniem zarówno dla nas jak i dla firm jest przełożenie uroczystości. Choć znalezienie odpowiadającego nam terminu może przysporzyć wiele trudu, warto przemyśleć tę możliwość. Z pewnością przełożenie wesela wyjdzie nam korzystniej pod względem finansowym niż próba odwołania go całkowicie.