Fot. na licencji Creative Commons; Flickr.com/by TheTruthAbout.

Gmina Wiązownica w województwie podkarpackim stała się podatkowym eldorado. 6 lat temu władze tamtejsze postanowiły niektóre podatki obniżyć, a inne zlikwidowano, w skutek czego dziś możemy zaobserwować same pozytywne efekty tego eksperymentu.

Obniżono podatki od nieruchomości, od środków transportu i rolny, ale także całkowicie zwolniono z podatku od nieruchomości budynki mieszkalne o powierzchni użytkowej do 350 m2, oraz drogi należące do osób prywatnych. Nie ma także podatku od psów.Jak informuje Radio Rzeszów, mieszkańcy Wiązownicy płacą podatki o około 50%-60% niższe w stosunku do stawek maksymalnych ustalonych przez rząd Donalda Tuska.

Eksperyment dał pozytywne efekty i ci, którzy nie płacili zaczęli płacić. Do rzadkości należą sytuacje ,że ktoś prosi o umorzenie zapłaty podatku z przyczyn losowych a przedtem takie sytuacje zdarzały się nagminnie. Co więcej, Przedsiębiorców z sąsiednich gmin a nawet z powiatu znacznie przybyło i zaczęli przerejestrowywać swoje firmy lokując je na terenie gminy Wiązownica. Tłumacząc, że zyskują na tym nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych w skali roku.

Zmniejszenie podatków w gminie wzbogaciło nie tylko podmioty gospodarcze, ale również gminę. Gmina obniży także przedsiębiorcom opłaty za wodę.

na podstawie: radio.rzeszow.pl