Szef współrządzącej w Niemczech SPD Sigmar Gabriel uważa, że należy walczyć z nacjonalistyczną prawicą w Polsce i innych krajach Europy, ponieważ jest ona zagrożeniem dla Unii Europejskiej.

Gabriel jest wicekanclerzem w rządzie Angeli Merkel. – Historyczny projekt socjaldemokratów jest kwestionowany i atakowany – powiedział Gabriel w przemówieniu programowym do delegatów partii SPD. Jak podkreślił, idea europejska jest atakowana „nie byle gdzie, lecz w samym sercu Europy”.

Jakie kraje miał na myśli? – Prawica rządzi na Węgrzech i kwestionuje europejskie wartości. W Polsce wybory wygrali prawicowi narodowcy, a ich pierwszą czynnością urzędową było usunięcie europejskiego gwiaździstego sztandaru (flagi UE) z biur członków rządu – kontynuował szef SPD do zgromadzonych.

Gabriel odniósł się także do sytuacji Europy w kontekście migracji z Afryki i Bliskiego Wschodu. – Większość krajów, nie tylko mieszkańcy Europy Wschodniej, uważa, że zwariowaliśmy, dlatego nie chcą wziąć od nas uchodźców. Można nazwać taką postawę nie fair i niesolidarną… – wyjaśniał.

PAP/DK