Wybory Prezydenckie 2015r.

Dobiega końca oddawanie głosów, lokale wyborcze zostaną za chwilę zamknięte i rozpocznie się liczenie głosów. Głosowanie trwało od godziny 7 do 21. W tym czasie głosy mogło oddać ponad 30 mln uprawnionych do tego obywateli w ponad 27 tys. lokali wyborczych. Jeżeli w dniu dzisiejszym żaden z kandydatów nie otrzyma ponad 50% głosów, 24 maja odbędzie się II tura wyborów, w której zmierzy się dwóch kandydatów z największą ilością głosów.
20:40 W kilku miejscach miały miejsce niewielkie incydenty, jednak nie zakłóciły one przebiegu głosowania. Pisaliśmy o nich na naszym portalu:
– W Bydgoszczy zniknęło 1700 kart do głosowania (tutaj)
– Kosze zamiast urn. Nasze głosy jak śmieci? (tutaj)
– Przewodniczący jednej z katowickich komisji puszcza muzykę kandydata (tutaj)

20:46 Do walki o fotel prezydenta stanęło dziś 11 kandydatów. Za około 15 minut dowiemy się czy za dwa tygodnie dwóch/dwoje spośród nich znów zmierzy się w II turze wyborów.

20:50 Ciężko przewidzieć datę ogłoszenia wyników wyborów. Szef PKW mówił, że jest ostrożny jeśli chodzi o podanie konkretnej daty ogłoszenia wyników (być może to skutek zamieszania związanego z wyborami do PE) jednak najwcześniej wyniki zostaną ogłoszone we wtorek rano.

20:57 Do drobnych incydentów dochodziło na terenie całego kraju. Poza opisanymi przez nas w osobnych artykułach (linki powyżej) na bieżąco będziemy informować o incydentach jakie były związane z dzisiejszymi wyborami.

20:58 Jak informowało RMF FM w Płocku jeden z członków komisji był pijany. Zatrzymany przez policję mężczyzna miał we krwi ponad pół promila alkoholu.

21:00 Za chwilę poznamy sondażowe wyniki wyborów prowadzone przed drzwiami do lokali wyborczych. Czy czeka nas II tura czy wszystko wyjaśni się już po I turze?

21:02 Frekwencja, zgodnie z informacjami PKW na godzinę 12:00 wyniosła 14,61% (w skali kraju), zaś na godzinę 17:00 wyniosła ona 34,41%.

21:03 Jak informuje IPSOS pierwszą turę wyborów wygrywa Andrzej Duda z wynikiem 34,8%. Nieco mniej, bo 32,2% uzyskał Bronisław Komorowski.

21:05 Trzecie miejsce wg sondaży exit poll zajął Paweł Kukiz z wynikiem 20,3%. Kolejne miejsca odpowiednio: Janusz Korwin-Mikke (4,4 proc.), Magdalena Ogórek (2,4 proc.), Adam Jarubas (1,6 proc.), Janusz Palikot (1,5 proc), Grzegorz Braun (1,1 proc.), Marian Kowalski (0,8 proc.), Jacek Wilki (0,6 proc.) i Paweł Tanajno (0,3 proc.)

21:07 W sztabie Andrzeja Dudy radość, zaś pierwszy przemawiał obecny prezydent

Trzeba te wyniki odczytać jako ostrzeżenie dla szeroko pojętego obozu władzy.

21:09 Komorowski wyzwał także Dudę na debatę prezydencką przed II turą wyborów.

21:10 Nie miejmy złudzeń. Czeka nas ciężka praca, twarda walka, ale jestem też przekonany, że i zwycięstwo” – powiedział Bronisław Komorowski, który pogratulował wyniku Dudzie i Kukizowi. Podkreślał również, że takie rozstrzygnięcie oznacza, że politycy powinni uważniej słuchać głosu społeczeństwa.

21:12 „Komorowski przybity. Uśmiech sztuczny” – podobne komentarze jak ten szybko pojawiają się na portalach społecznościowych.

21:14 „Dziękuję wszystkim – niezależnie na kogo oddali swój głos – dziękuję milionom Polaków, którzy zechcieli poprzeć moją kandydaturę i zagłosowali na zgodę i bezpieczeństwo. Znamy już wstępne wyniki I tury wyborów – trzeba je odczytać jako poważne ostrzeżenie dla obozu władzy. Trzeba wyciągnąć daleko idące wnioski, trzeba słuchać głosu wyborców – bo widać, że konieczna mobilizacja wszystkich sił Polski racjonalnej i umiarkowanej, ale jest konieczne intensywne działanie na rzecz wiary w Polskę obywatelską. Już dziś zwracam się o współpracę do licznej części wyborców, którzy oczekują szybkich zmian. (…) Chcę poinformować, że już jutro rano przedstawię konkretne wnioski i konkretne propozycje w tym właśnie zakresie – adresowane do tych wyborców. Gratuluję bardzo dobrego wyniku Pawłowi Kukizowi i mojemu głównemu kandydatowi, Andrzejowi Dudzie. Już dziś wzywam go do debaty o najważniejszych sprawach dla Polski. Kochani, w sposób szczególny pragnę podziękować wszystkim obecnym tutaj i na wielu wiecach wyborczych w całej Polsce. Dziękuję za wsparcie i aktywność – dziękuję serdecznie za wspólną nadzieję na zwycięstwo za dwa tygodnie. Nie miejmy złudzeń – czeka nas ciężka praca, twarda walka, ale i zwycięstwo – jestem przekonany” – powiedział obecny prezydent.

21:16 Przemówił także zwycięzca I tury wyborów – Andrzej Duda: „Gorące podziękowania dla tych, którzy wzięli udział w wyborach. W szczególności dziękuję moim konkurentom, zwłaszcza tym, którzy nie wezmą udziału w drugiej turze. Dziękuje tym kontrkandydatom, którzy wzięli udział w debacie ze mną. Jestem pewien, że ich kandydowanie podyktowane było miłością do ojczyzny i chęcią naprawy Rzeczpospolitej

21:17 Andrzej Duda zaakceptował debatę przed II turą wyborów:

Słyszeliśmy, że pan prezydent wezwał mnie do debaty. Dziękuję. Ja cztery miesiące o to apelowałem. Oczywiście w trakcie drugiej tury na pewno do debaty dojdzie.

21:18Dziś tak bardzo potrzeba nam wspólnoty, jedności. W ten sposób powstaje kapitał polityczny i społeczny do tego, żeby dokonywać w kraju dobrych zmian, napraw, tak koniecznych dziś. Do tego potrzebna jest jedność. Głęboko w to wierzę. (…) Przed nami bardzo trudne dwa tygodnie. Proszę o wsparcie moich rodaków. Zwycięstwo jest dopiero przed nami. Wierzę w to!” – kontynuował przemówienie zwycięzca I tury wyborów prezydenckich.

21:19 Duda odniósł się w swoim przemówieniu także do jednego z kontrkandydatów – Pawła Kukiza: „Gratuluję świetnego wyniku Pawłowi Kukizowi. Jest wielkim patriotą. Jestem gotów, choćby w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych, do dyskusji. O referendum obywatelskim, którym mówił – ja też mówiłem. Żeby rzeczywiście naród miał głos. Jestem zdecydowanie za pomysłem, by milion obywateli żądając referendum, wymuszał to. To jest głos obywateli, on powinien być przez władzę szanowany„.

21:20 W sieci coraz więcej komentarzy dotyczących wyników wyborów

wyboryyy

21:22 Kolejne komentarze z Twittera, które opublikowane na onet.pl:

wyboryyy2

21:25 Przemawia Paweł Kukiz.

My już wygraliśmy! Pogardzani, opluwani. Największa fala krytyki płynie w stronę mediów, zwłaszcza TVN24. – Prawie wykończyliście moją rodzinę. (…) Idziemy do przodu, po Polskę. Żeby nasze dzieci mogły wrócić z Irlandii. Polska jest nasza!

21:27 Jeszcze raz przedstawiamy wyniki wyborów wg exit poll (źródło: TVP Info):

wyniki

21:30 Paweł Kukiz zakończył swoje emocjonalne wystąpienie.

Dziękuję moim cudownym dzieciom za to, że musiały przecierpieć ten atak. Najbardziej na świecie chciałbym podziękować mojemu rodzinnemu domowi – mojej mamie, a zwłaszcza mojemu ojcu. (…) Tato, ja nie mam słów, ale to jest w ogromnej mierze twój sukces. To, że nie dałeś zabić w naszym domu polskości. Ja też na to nie pozwolę. Przysięgam, że nigdy was nie zdradzę. Chcę żyć dla Polski, ale jak będzie trzeba – oddam za nią życie. Na jesieni zwyciężymy! (…) Za miesiąc idziemy całą armię po Polskę. To jest dopiero początek.

– powiedział muzyk.

21:31 Jesteście zadowoleni z wyników? Czy takie były Wasze przeczucia? Zapraszamy do dyskusji na naszym Facebooku (tutaj) oraz w komentarzach pod artykułem.

21:33 Wyniki pokazują, że dalej będzie rządzić skorumpowana klika. Dla nas to jest wstęp do wyborów parlamentarnych. Razem z panem Kukizem możemy być dużym językiem u wagi. Jeżeli erozja partii będzie tak postępowała, to będziemy mogli przejąć władzę w Polsce. Będzie to trudne, ale możliwe. Zmiana nie może polegać, na zmianie ludzi” – powiedział kolejny kandydat – Janusz Korwin-Mikke.

21:34 My jesteśmy przyszłością Polski. Taka będzie Polska, jaką my ją stworzymy. To jest odpowiedzialne wyzwanie, ale je podejmiemy” – zakończył swoje wystąpienie Korwin-Mikke.

21:36 Kolejne komentarze z Twittera:
wyboryyy3

21:37 W dalszym ciągu czekamy na Wasze opinie i komentarze dot. wyników oraz Waszych przewidzeń dot. jesiennych wyborów – czy kandydaci „antysystemowi” się zjednoczą przeciwko „klice” – jak mówi Paweł Kukiz?

21:40 Sprzed Pałacu Prezydenckiego przemawiał prezes PiS – Jarosław Kaczyński:

Dziś muszę powiedzieć jedno – obyśmy tylko nie zrezygnowali. Obyśmy wiedzieli, że trzeba iść dalej, nawet wtedy, gdy w Polsce nastąpi pozytywna. O prawdę, o fundamenty trzeba zabiegać stale. Tylko wtedy mogą one być trwałe. Dziś mamy przed sobą dwa tygodnie. Musimy je dobrze wykorzystać, przekonać ogromną większość Polaków, którzy opowiedzieli się za zmianami, że trzeba poprzeć naszego kandydata. I zmienić lokatora tego Pałacu. Nie w imię zemsty, ale w imię czystości Rzeczpospolitej. Musimy to uczynić. (…) Będziemy musieli walczyć, być może odpierać ataki, ale przede wszystkim przekonywać – że warto zmienić Polskę, że może być inna, lepsza dla swoich obywateli. To jest sens dzisiejszego pierwszego kroku. Ku zwycięstwu.

21:43 W wieczorze wyborczym na antenie TVN24 wynik ocenił Michał Kamiński, który pogratulował Dudzie oraz podkreślił, że wynik Kukiza jest zaskoczeniem i że jest to „głos za zmianami”

21:45 Kolejny wypowiedział się Jacek Kurski:

Na naszych oczach dzieje się historia, zjednoczona prawica ma szansę na wygraną w wyborach prezydenckich. Coś, czego nikt się nie spodziewał. (…) Wielki wspaniały sukces zjednoczonej prawicy, ale to dopiero zaliczka.

21:46 Kurski przewiduje także wściekły atak mediów na osobę Andrzeja Dudy:

Spodziewam się wściekłego ataku III RP na Andrzeja Dudę. Ostatnie dni pokazały, że nie mają do zaoferowania nic, poza agresją. Komorowski zapowiadał zgodę, a potem robił wszystko żeby nasz podzielić. Dziś płaci cenę za arogancję i brak realizacji obietnic.

21:49

wyboryyy4

21:51
wyboryy

21:54 W internecie już pojawiają się memy dotyczące wyników wyborów
wybory

wybory2

21:56 Paweł Kukiz odniósł się w Polsat News do II tury i do tego komu odda swoje głosy:

Każdy ma swój rozum, ja nie będę nic nikomu sugerował. Sam jeszcze nie wiem, czy pójdę w drugiej turze do wyborów.

22:00 Przemawiała także Magdalena Ogórek:

Dziękuję wszystkim, którzy zagłosowali za moim programem, którzy pracowali w tej kampanii ciężko. Wiele z tych osób jest obok mnie. Dziękuję za to. Chciałam pogratulować wszystkim kontrkandydatom ich wyników. Zdaję sobie sprawę, że to poparcie było większe, ale te osoby zdecydowały, że to Paweł Kukiz ma szansę na wygraną. Chciałam mu pogratulować – USA tak jak Polska nie były gotowe na kobietę, ale to się zmieni w najbliższych latach.

22:02 Powoli kończymy naszą relację…
wyboryy2

22:04 Frekwencja wyniosła dzisiaj 49,40%, czyli niecała połowa obywateli uprawnionych do głosowania. Wyraz egoizmu czy braku alternatywy?

22:08
mem

22:10 W internecie pojawiły się pierwsze nagrania z wypowiedziami kandydatów. Tutaj wypowiedź JKM.
22:15
wyboryy3

22:19 Żegnamy się z Państwem i zapraszamy za 2 tygodnie na relację z wyników II tury. W komentarzach zapraszamy do wypowiedzi, oceny dzisiejszych wyników, Waszych przypuszczeń co do II tury oraz tego, co może wydarzyć się na jesieni. Dziękujemy i życzymy dobrej nocy! Zespół Parezja.pl

 

PROSIMY ODŚWIEŻAĆ STRONĘ – RELACJA NA ŻYWO