David Cameron fot. pl.wikipedia.org
David Cameron
fot. pl.wikipedia.org

Szef Partii Konserwatywnej, która kilka dni temu wygrała wybory na Wyspach – David Cameron zapowiedział przeprowadzenie referendum w sprawie dalszych losów swego kraju w UE. 

Przeprowadzimy referendum w sprawie naszej przyszłości w Europie – zapowiedział Cameron w jednym ze swoich przemówieniu. Jednocześnie premier nie przedstawił konkretnej daty głosowania.

Szef Partii Konserwatywnej, obiecał również przygotowanie planu nadania większych uprawnień Szkocji, gdzie w czwartek zwyciężyła Szkocka Partia Narodowa.

Unijni przywódcy przesłali na ręce Camerona gratulacje, jednocześnie podkreślając iż zmiana zasad, na których Wielka Brytania znajduje się w strukturach UE nie jest możliwa.

Lepsza UE jest w interesie nie tylko Wielkiej Brytanii, ale też każdego kraju członkowskiego – stwierdził szef RE, Donald Tusk.

Przypominaliśmy o tym wiele razy, że zmiana traktatów (unijnych – przyp. red.) nie jest łatwym zadaniem, ale to również część długoterminowej perspektywy, jak urządzamy UE (…). Jest jasne, że są to działania, które Europejczycy mogą robić na mocy obowiązującego prawa i jeśli nadejdzie na to czas, państwa członkowskie zdecydują, czy chcą wykonać duży krok konstytucyjny – stwierdził rzecznik KE, po czym dodał że cztery swobody, na których opiera się UE – wolny przepływ towarów, usług, kapitału i osób – nie podlegają negocjacjom.