wikimedia.org
wikimedia.org

Jak donosi Daily Mail w dwóch brytyjskich szkołach Brinsworth Manor Infant i Junior Schools in Rotherham ze szkolnego menu zniknęły kiełbaski, szynki i inne dania, które zawierały wieprzowinę. Zastąpiono je żywnością halal, czyli islamską żywnością pochodzącą z uboju rytualnego.

W obu szkołach uczniów wyznających islam jest 20 na 600 uczniów w wieku od 3 do 11 lat w każdej ze szkół. Jak widać jest to wystarczająca ilość, aby z menu całkowicie zniknęły dania z wieprzowiny. Rodzice dzieci zostali poinformowani, że z menu znikną produkty wieprzowe, a ich miejsce zajmą dania pochodzenia halal. Jak napisał im Ron Parry – funkcjonariusz Głównej Rady Wyżywienia Rotherham: do menu zostaną wprowadzone „drobne korekty”.

Matka jednej z 11-letnich dziewczynek prosząc o anonimowość z obawy przed rasistowskimi zachowaniami powiedziała:

Dzieci bardzo lubią wieprzowinę i to skandal, że te wędliny zniknęły z menu, aby zadowolić małą liczbę dzieci, które wymagają mięsa halal.

Dodaje także, że obecnie dzieci podczas posiłków otrzymują dania mniejszości. Przypomina, że zanim z menu usunięto wieprzowinę wszystkie dzieci jadły zwykłe posiłki, a islamskie mniejszości otrzymywały dania wegetariańskie lub rybne, czyli takie, które zgodnie ze swoim wyznaniem mogły spożywać.

Matka innego chłopca twierdzi, że jej mały syn jest bardzo wybredny jednak bardzo lubił wieprzowinę. Teraz kiedy jej nie ma w menu boi się, że nie będzie chciał jeść nowych posiłków. Nie ukrywa także, że jest zła o to, że szkoła nie dała rodzicom wystarczająco czasu ani informacji na temat zmian w menu stołówki i mięsa halal przez co rodzice jak i ich dzieci nie wiedzą czego się spodziewać. Na koniec dodała:

Byłoby dobrze, gdybyśmy wiedzieli, co myśleli muzułmańscy rodzice jeśli byli niezadowoleni z posiłków wegetariańskich.

Dyrektorowie obu szkół twierdzą, że zmiany zostały w prowadzone w celu bardziej zintegrowanych posiłków.