Prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki złożył interpelację, w której pyta rząd PiS-u o to, na jakich warunkach udzielono Ukrainie pożyczki w wysokości 4 miliardów złotych oraz z czego Ukraińcy nam te pieniądze oddadzą. Poruszono również kwestię flag UPA, które pojawiły się w otoczeniu prezydenta Dudy podczas jego wizyty na Ukrainie.

Podczas grudniowej wizyty Andrzeja Dudy na Ukrainie zapadła decyzja o przekazaniu przez Polskę naszym sąsiadom 4 miliardów złotych pożyczki. Sprawa ta wzbudziła liczne kontrowersje. O szczegóły postanowił zapytać poseł Ruchu Kukiz’15 Robert Winnicki. W interpelacji skierowanej do rządu znalazły się pytania m.in. o warunki, jakie postawiono stronie ukraińskiej w ramach udzielenia pożyczki, o to czy rząd sprawdził zdolności Ukrainy do spłaty kredytu, a także jakie gwarancje uzyskał rząd PiS-u, że kredyt zostanie spłacony.

Winnickiego zainteresowało również to, czy uwarunkowano pożyczkę ruchami Ukraińców w kierunku potępienia zbrodni UPA i upamiętnienia ich ofiar, a także czy Ukraina zobowiązała się do wykorzystania pożyczonych pieniędzy przez zawieranie umów z podmiotami z polskim kapitałem.

Lider Ruchu Narodowego poprosił również o wyjaśnienie incydentu, kiedy w otoczeniu prezydenta Dudy pojawiły się flagi OUN-UPA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.