Kapitan indonezyjskiej łodzi przewożącej 65 imigrantów zeznał przed sądem, że otrzymał od władz australijskich równowartość 30 tys. euro w zamian za zawrócenie jednostki.

Kapitan Yohanis Humiang stanął przed sądem na indonezyjskiej wyspie Roti. Jest oskarżony o przemyt imigrantów. W czerwcu aresztowała go australijska marynarka wojenna. W osobnych procesach sądowych toczą się także sprawy pięciu członków jego załogi. Wszystkim grozi do 15 lat pozbawienia wolności. Humiang zeznał, że otrzymał od władz Australii pieniądze w zamian za zawrócenie łodzi z imigrantami.

Nie jest to odosobniony przypadek. W swoim raporcie Amnesty International oskarża australijskie władze o płacenie przemytnikom, aby przewozili imigrantów do Indonezji. Zdaniem organizacji naraża to życie tych ludzi na niebezpieczeństwo.

Australia prowadzi uważaną za skrajnie restrykcyjną politykę imigracyjną, która ma na celu zniechęcenie migrantów do przybijania do australijskich wybrzeży. Łodzie są przechwytywane i kierowane do punktów tranzytowych. Tzw. uchodźcy trafiają następnie do obozów, np. w Indonezji. Australia argumentuje, że polityka ochrony granic ma na celu ratowanie życia migrantów.

 

PAP/mn