foto: pl.wikipedia.org
foto: pl.wikipedia.org

W ostatnim przed wakacyjną przerwą czterodniowym posiedzeniu Sejm skierował wniosek Twojego Ruchu do pierwszego czytania. Odbędzie się ono w piątek. Dotyczy powołania komisji w sprawie tzw. raportu Macierewicza.

O godzinie 9:00 Sejm rozpoczął czterodniowe posiedzenie. Po uczczeniu minutą ciszy pamięci ofiar malezyjskiego samolotu zestrzelonego w ubiegłym tygodniu nad wschodnią Ukrainą Posłowie zdecydowali o skierowaniu do pierwszego czytania wniosku Twojego Ruchu o powołanie komisji śledczej ds. likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Pomysł ten poparło 272 Posłów, przeciwko było 147. Zaś 7 wstrzymało się od głosowania. Pierwsze czytanie zaplanowano na piątek.

Wcześniej jeszcze Posłowie zdecydowali, by nie wprowadzać do porządku obrad projektu uchwały w sprawie uczczenia zmarłego w katastrofie smoleńskiej gen. Andrzeja Błasika, informacji premiera na temat działań naprawczych, związanych z sytuacją finansową województwa mazowieckiego, ani informacji o stanie infrastruktury transportowej wobec niekorzystnego dla Polski raportu Komisji Europejskiej.

Wniosek TR przewiduje, że komisja śledcza miałaby zbadać okoliczności powstania projektu ustawy o likwidacji WSI i weryfikacji ich kadr oraz stworzeniu i publikacji raportu z weryfikacji WSI, a także samej weryfikacji kadr WSI przez Komisję Weryfikacyjną od 21. lipca 2006 do 30 czerwca 2008 roku. Ponadto zadaniem komisji byłoby też zbadanie skutków tych działań.

na podstawie: dziennik.pl