6 października o godzinie 17 w Muzeum Lubelskim przy ulicy Zamkowej 9 odbędzie się spektakl “Wyklęci” tarnowskiego Teatru Nie Teraz. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Jest to pierwsze w Polsce pełnowymiarowe teatralne przedstawienie poświęcone Żołnierzom Armii Wyklętej. W III RP, gdy dzieje Armii Wyklętej stają się tematem dostępnym w wersji niezakłamanej i można poznać prawdę o polskiej insurekcji antykomunistycznej po 1944 r. Teatr Nie Teraz z zarośli wyprowadza na scenę cienie będące uosobieniem honoru. Bo sztuka, a sztuka teatru w szczególności, jest właśnie po to, aby świat i ludzi czynić lepszymi; po to, aby mówić prawdę i tylko prawdę. Po to, by zrozumieć i być silnym – czytamy na stronie wydarzenia na facebooku.

Reżyserem, scenarzystą i scenografem spektaklu jest Tomasz Antoni Żak. Występują: Agnieszka Rodzik, Ewa Tomasik, Magdalena Zbylut, Wojciech Sarad/Grzegorz Stokłosa, Przemysław Sejmicki.

W przedstawieniu wykorzystano m.in. fragm. dramatu St. Wyspiańskiego „Wyzwolenie”; fragm. sceny II (Improwizacja) i sceny V (Cela Księdza Piotra) z III części „Dziadów” A. Mickiewicza; wiersz „Dziś idę walczyć – Mamo!” J. Szczepańskiego, pseud. „Ziutek”, napisany w sierpniu 1944 r. podczas Powstania Warszawskiego; pieśń „Wiernie iść” z roku 1945, autorstwa NN, pseudonim „Fryc”, podoficera z 1 szwadronu 5 Brygady Wileńskiej AK; XIX-wieczne polskie pieśni patriotyczne i religijne w ich oryginalnym zapisie nutowym i z oryginalnym tekstem (hymn „Do pracy” – słowa Stefan Buszczyński, pieśń „Ojcze nasz Polaka”;

Spektakl będzie elementem III Tygodnia Niepokornych organizowanym przez Fundację Niepodległości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.