W sondażu „Gazety Wyborczej” i TOK FM przepytano 16 tys. osób w 19 największych miastach Polski. Badani mieli odpowiedzieć m.in. na pytanie, czy chcieliby, aby ich miasto przyjęło „kilka rodzin uchodźców z Afryki lub Bliskiego Wschodu”.

Po przebadaniu 16 tys. osób w 19 polskich miastach „Gazeta Wyborcza” nie kryje zawodu z postawy Krakowian, gdyż jak wynika z ich sondażu – w Krakowie mieszka najwięcej przeciwników przyjmowania tzw. uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu.

51 proc. Krakowian nie chce, aby miasto przyjęło „kilka rodzin uchodźców z Afryki lub Bliskiego Wschodu” (w tym 32 proc. mówi przyjmowaniu przybyszów „zdecydowanie nie”). Najwięcej takich odpowiedzi padło w grupie wiekowej do 24. roku życia.

Z kolei 45 proc. ankietowanych z Krakowa popiera przyjmowanie tzw. uchodźców z krajów islamskich (25 „zdecydowanie”, 20 „raczej”).

Dla porównania w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu tzw. uchodźców chce przyjąć 53 proc. mieszkańców, zaś we Wrocławiu takiej odpowiedzi udzieliło 54 proc. badanych.

źródło: ndie.pl