Euromajdan foto rebelya.pl

Grupa wykładowców Politechniki Lwowskiej wystąpiła z inicjatywą nadania uczelni imienia Stepana Bandery, ukraińskiego nacjonalisty i zbrodniarza.

Dla nas, pracowników i studentów Politechniki Lwowskiej, to zaszczyt i duma chodzić tymi samymi korytarzami, siedzieć w tych samych salach wykładowych, gdzie kiedyś chodził i siedział Stepan Bandera. Ważnym argumentem w sprawie nadania Politechnice Lwowskiej imienia Stepana Bandery jest to, że sprzyjałoby to ugruntowaniu ideałów wolności i bezinteresownej walki o nią w społeczeństwie ukraińskim. Jest to niezwykle ważne dzisiaj, kiedy na wschodzie kraju trwa wojna z moskiewskim agresorem – czytamy w apelu jednego ze zwolenników takiego kroku Wjaczesława Hnatiuka.

Wykładowca dodał, że niektórzy koledzy z wydziału przyjęli pomysł „dość niejednoznacznie”. Ma też świadomość, że propozycja może odbić się szerokim echem wśród Ukraińców oraz za granicą, zwłaszcza w Polsce.

Dyrektor Departamentu Edukacji Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Lubomyra Mandzij stwierdziła, że aby zmiana była możliwa, grupa inicjatywna powinna zwrócić się do rady naukowej.

W takich kwestiach najpierw decyduje rada naukowa. Następnie jej decyzję rozważa środowisko pracownicze. Jeśli padnie decyzja o zmianie nazwy, to musi to zatwierdzać Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy – powiedziała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.