flickr.com

Zgodnie z danymi sondażowymi exit poll wybory parlamentarne w Niemczech wygrała chadecka CDU Angeli Merkel. Niespodzianką jest świetny wynik niedoszacowanej w sondażach Alternatywy dla Niemiec (AfD).

Koalicja CDU-CSU zdobyła 32,5 proc., socjaldemokraci z SPD Martina Schulza – 20 proc. Alternatywa dla Niemiec jest trzecią siłą polityczną – 13,5 proc. Do parlamentu weszły też FDP, Zieloni i Die Linke.

Chadecja i SPD doznały dotkliwych strat w porównaniu z poprzednimi wyborami. W 2013 roku na chadeków głosowało 41,5 proc., a na socjaldemokratów 25,7 proc. Rezultat SPD jest najgorszym wynikiem tej partii w powojennej historii.

Największym zaskoczeniem jest wynik AfD. Istniejąca zaledwie od czterech lat narodowo-konserwatywna Alternatywa dla Niemiec wejdzie po raz pierwszy do niemieckiego parlamentu.

Lokale wyborcze czynne były od godz. 8 do godz. 18. O miejsce w parlamencie walczyło 4828 kandydatów i 42 partie. Wstępne wyniki głosowania poznamy po północy, jednak już teraz media w Niemczech podają wyniki sondażowe.

1 KOMENTARZ

  1. Podczas, gdy wielu z trwogą przygląda się manewrom armii rosyjskiej i zastanawia się (zresztą nie bez podstawy), czy nie uderzy ona po raz kolejny na Europę Wschodnią, Moskwa ma plany o wiele sprytniejsze (choć wcale się z nimi nie afiszuje). Po co używać własnej armii tam, gdzie całą „brudną robotę” mogą zrobić „miejscowi działacze”, zaś „ciemny lud” jeszcze będzie z tego zadowolony i będzie uważać to za własne zwycięstwo? Tym bardziej, że takie numery już się udawały w przeszłości…
    https://urbietorbi-apokalipsa.net/pl/bl/2017-09-16-nowy-bolek.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.